Ukraina mohon dislokimin e ushtrisë ruse në kufi, ndërsa ministri i mbrojtjes jep dorëheqjen

Ukraina ka mohuar raportet për një dislokim ushtarak rus, pranë kufirit të saj lindor që ka rritur frikën për një përshkallëzim të ri të luftimeve me separatistët pro-Moskës.

Deklarata erdhi disa orë përpara se një zyrtar qeveritar të thoshte të martën se ministri ukrainas i Mbrojtjes Andriy Taran kishte dhënë dorëheqjen – thuhet për arsye shëndetësore, raporton The Moscow Times.

Taran, i cili kishte udhëhequr ministrinë që nga marsi 2020, nuk ka komentuar dorëheqjen e tij, një vendim të cilin parlamenti duhet ta ratifikojë mes raporteve për një riorganizim më të gjerë të kabinetit.

66-vjeçari Taran “ka shqetësime për shëndetin e tij”, u tha gazetarëve kreu i fraksionit të Presidentit Volodymyr Zelenskiy në parlament, Davyd Arakhamiia.

Kundërshtarët e kishin kritikuar atë gjatë mandatit të tij, duke përmendur reformën e pamjaftueshme të një ushtrie me burime të pamjaftueshme.

Videot e mediave sociale në ditët e fundit kanë treguar trena ushtarakë rusë dhe autokolona kamionësh duke lëvizur tanke dhe raketa në jugperëndim të vendit, pranë kufirit me Ukrainën.

ImageImage

Zëdhënësi i Pentagonit, John Kirby, u tha gazetarëve të hënën se Uashingtoni po monitoronte situatën dhe The Washington Post citoi zyrtarët amerikanë që thanë se ishin të shqetësuar.

Por ministria e mbrojtjes e Ukrainës tha në një deklaratë të hënën vonë se nuk ishte vërejtur “asnjë vendosje shtesë” të forcave ruse .

Videot mund të përfshijnë “veprime të veçanta informative dhe psikologjike” dhe të tregojnë një lëvizje të planifikuar trupash pas një stërvitje ushtarake ruse, shtoi ai.

kumtari.al

Read Previous

“Lugina e planeteve”

Read Next

E rrallë / Zjarr në Tundrën ruse me temperatura nën zero