Udhëtimi i Blinken synon të forcojë lidhjet e SHBA me Azinë Juglindore, mes tensioneve në rritje me Kinën

Udhëtimi i Sekretarit të Shtetit të SHBA-së, Antony Blinken, në Azinë Juglindore është i rëndësishëm pasi dërgon një sinjal të fortë se Uashingtoni është i prirur të forcojë marrëdhëniet me rajonin, në një kohë tensionesh në rritje me Kinën.

Simon Tay, kryetar i Institutit të Çështjeve Ndërkombëtare të Singaporit, tha se luhatja e Blinken në rajon këtë javë “duhet parë qartë në kontekstin e konkurrencës kino-amerikane”.

“Pjesa interesante për mua është se ekziston një lloj rryme për këto vende dhe për ASEAN-in në tërësi, me kusht që kjo konkurrencë të mos kalojë në konflikt aktual dhe në një mentalitet të Luftës së Ftohtë,” tha ai për “Street Signs Asia” të CNBC. ”

“Është një sinjal i madh që ai po vjen në rajon dhe po fillon me Indonezinë,” shtoi ai.

Kjo është vizita e parë e Blinken në Azinë Juglindore që kur presidenti Joe Biden mori detyrën në janar. Në ndalesën e tij të parë në Indonezi të martën, kryediplomati u bëri thirrje aleatëve dhe partnerëve të SHBA në rajon që të mbrojnë rendin e bazuar në rregulla.

©Kumtari.al

Read Previous

Epidemiologu Ilir Alimehmeti: Omicron do të bëhet mbizotërues në javët që vijnë

Read Next

Ambasadorokracia