Udhëheqësit e G7 paralajmërojnë Rusinë për sanksione të ashpra

Të gjitha format e sanksioneve ekonomike kundër Rusisë janë në tavolinë, nëse ajo bën një inkursion në Ukrainë, ka thënë sekretarja e jashtme britanike, teksa la të kuptohet se mund të jetë e përgatitur të shikojë sërish ligjet e Mbretërisë së Bashkuar kundër pastrimit të parave, që shihen nga elitat ruse si një mënyrë për të ruajtur paratë e tyre.

Duke folur në ditën e fundit të një takimi të ministrave të jashtëm të G7 në Liverpool, Liz Truss tha se nëse Rusia do të pushtonte Ukrainë , ajo “do të përballej me pasoja masive për të cilat do të kishte kosto të rënda”.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha se Rusia po demonizohej për lëvizjen e trupave brenda kufijve të saj. Megjithëse të gjithë ministrat e jashtëm në G7  e kishin të qartë se duhej t’i dërgonin sinjalin më të fortë të mundshëm Vladimir Putinit që të mos pushtonte Ukrainën, kishte dallime të sanksioneve dhe nëse ligjet e brendshme të G7 duhej të rishikoheshin.

Megjithatë, ministrat ranë dakord se po përballeshin me një model sjelljeje përçarëse nga Rusia dhe se ishte thjesht e papranueshme që një vend të përpiqej të përdorte forcën për të ndryshuar kufijtë e një tjetri. Truss iu përgjigj një pyetjeje nëse ajo ishte e gatshme të niste një rishikim të ligjeve kundër korrupsionit të Mbretërisë së Bashkuar, pas kritikave globale se Londra ka vepruar si një strehë për kleptokratët.

“Ne kemi ligje shumë të forta kundër korrupsionit dhe pastrimit të parave në Mbretërinë e Bashkuar, por le të jemi të qartë, kur Mbretëria e Bashkuar ka dashur të dërgojë mesazhe të qarta dhe të arrijë qëllime të qarta, ne jemi përgatitur të përdorim sanksione ekonomike, kështu që po shqyrtojmë të gjitha opsionet dhe së bashku me aleatët tanë, duke përfshirë SHBA-në dhe partnerët tanë G7, kemi qenë shumë të qartë se do të kishte pasoja të rënda”, tha ajo.

Nuk ishte e qartë nga referenca e saj për “të gjitha opsionet” se sa larg synonte të shkonte Truss. Deklarata e përbashkët nga G7 paralajmëroi Rusinë që të ndalojë retorikën e saj agresive, të de-përshkallëzojë dhe të përdorë kanalet diplomatike, duke përfshirë formatin e Normandisë të udhëhequr nga franko-gjermanët.

Ministrat e Jashtëm të BE-së në Bruksel ka të ngjarë të njoftojnë të hënën fillimin e një procesi për të vendosur sanksione ndaj kontraktorit ushtarak privat rus Wagner Group. Moska mohon se Wagner është i lidhur me shtetin rus, por ka thënë se BE do të përballet me hakmarrje për çdo sanksion ndaj qytetarëve të saj./The Guardian

©Kumtari.al

Read Previous

A e ka kuorumin në Këshillin Kombëtar Basha?

Read Next

Tirana në prag fundviti