Tregtia e armëve në lulëzim / Fitimet arritën rekord prej 531 miliardë dollarësh në 2020

Shitjet e armëve dhe shërbimeve ushtarake nga 100 kompanitë më të mëdha të armëve në botë arritën një rekord prej 531 miliardë dollarësh në vitin 2020, një rritje prej 1.3 për qind në terma realë krahasuar me vitin e kaluar, sipas Institutit Ndërkombëtar të Kërkimeve të Paqes në Stokholm (SIPRI).

Think-tanku suedez tha se viti 2020 shënoi vitin e gjashtë radhazi të rritjes së shitjeve nga 100 firmat kryesore, edhe kur ekonomia globale u tkurr. Shitjet e përgjithshme ishin 17 për qind më të larta se në vitin 2015, kur u përfshinë për herë të parë të dhëna për firmat kineze.

“Gjiganët e industrisë u mbrojtën kryesisht nga kërkesa e qëndrueshme e qeverisë për mallra dhe shërbime ushtarake,” Alexandra Marksteiner, studiuese me Programin e Shpenzimeve Ushtarake dhe Prodhimit të Armëve SIPRI.

Në një deklaratë të hënën thuhet se . “Në pjesën më të madhe të botës, shpenzimet ushtarake u rritën dhe disa qeveri madje përshpejtuan pagesat për industrinë e armëve për të zbutur ndikimin e krizës Covid-19.”

Firmat në Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të dominojnë industrinë, me shitjet totale prej 285 miliardë dollarësh nga 41 kompani që përbëjnë rreth 54 për qind të të gjitha shitjeve të armëve midis 100 kompanive më të mëdha. Pesë kompanitë kryesore në renditje që nga viti 2018 kanë qenë të gjitha me bazë në SHBA, tha SIPRI.

Firmat kineze përbënin 13 për qind të totalit të shitjeve të armëve në Top 100, përpara Mbretërisë së Bashkuar, e cila mbante. “Në vitet e fundit, kompanitë kineze të armëve kanë përfituar nga programet e modernizimit ushtarak të vendit dhe janë fokusuar në bashkimin ushtarako-civil,” tha Nan Tian, ​​studiues i lartë i SIPRI. “Ata janë bërë disa nga prodhuesit më të avancuar të teknologjisë ushtarake në botë.”

26 kompanitë evropiane të armëve në Top 100 përbënin së bashku 21 për qind të shitjeve totale të armëve, ose 109 miliardë dollarë, tha think tank. Shtatë kompanitë në Mbretërinë e Bashkuar regjistruan shitje armësh prej 37,5 miliardë dollarësh në 2020, me 6,2 për qind në rritje krahasuar me vitin 2019. Shitjet e armëve nga BAE Systems – firma e vetme evropiane në top 10 – u rritën me 6,6 për qind në 24 miliardë dollarë. Shitjet nga kompanitë franceze, ndërkohë, ranë me 7.7 për qind në mes të një rënie të dërgesave të avionëve luftarakë Rafale nga Dassault, sipas grupit të ekspertëve. Prodhuesi i armëve Thales gjithashtu pati rënie të shitjeve me 5.8 për qind, për të cilat fajësoi ndërprerjet e shkaktuara nga pandemia. Kompani të tjera raportuan gjithashtu ndërprerje të zinxhirit të furnizimit dhe dërgesa të vonuara.

Ndërkohë, shitjet ruse të armëve ranë për të tretin vit radhazi, tha SIPRI. Shitjet totale të nëntë kompanive ruse të renditura në Top 100 ranë nga 28.2 miliardë dollarë në 2019 në 26.4 miliardë dollarë në 2020, me firmat ruse që përbëjnë 5 për qind të totalit të shitjeve të armëve në Top 100. Vende të tjera me firma armësh në Top 100 përfshinin Izraelin, Japoninë, Indinë dhe Korenë e Jugut. Shitjet në katër firmat koreano-jugore u rritën 4.6 përqind nga 2019 në 6.5 miliardë dollarë, tha think tank./Al Jazeera

Përgatiti në shqip Kumtari.al

Read Previous

Dua Lipa dhe Anwar Hadid drejt ndarjes

Read Next

Ibrahimoviç: Më mbajtën nga paga 1 euro për një lëng frutash