The Simpsons: Episodi i Tiananmen censurohet në Hong Kong

Një episod i The Simpsons, që i referohet masakrës së Sheshit Tiananmen, raportohet se mungon nga shërbimi i transmetimit të Disney në Hong Kong. Klientët vunë re se episodi 12 i sezonit 16 mungon nga Disney +, i cili u lançua në qytet këtë muaj, raporton BBC.

Kjo vjen pasi autoritetet në Hong Kong shtrëngojnë industrinë e argëtimit, duke ndaluar filmat që shkelin ligjin e rreptë të sigurisë kombëtare. Disney nuk ka komentuar për episodin e munguar. Episodi, i quajtur “Goo Goo Gai Pan”, paraqet familjen e filmave vizatimorë duke vizituar Kinën. Gjatë udhëtimit të tyre në Pekin, ata vizitojnë sheshin Tiananmen ku një tabelë lexon: “Në këtë vend, në 1989, asgjë nuk ndodhi” – një shenjë për censurimin e goditjes vdekjeprurëse ndaj protestuesve atë vit. Demonstruesit po bënin thirrje për liri më të madhe politike dhe ushtarët vranë shumë civilë të paarmatosur.

Askush nuk e di me siguri se sa janë vrarë. Në qershor 1989, qeveria kineze tha se 200 civilë dhe disa dhjetëra personel sigurie kishin vdekur. Vlerësime të tjera variojnë nga qindra në shumë mijëra. Në një pjesë tjetër të episodit, Simpsonët vizitojnë gjithashtu trupin e balsamosur të ish-udhëheqësit komunist kinez Mao Zedong, të cilit Homeri i referohet si “një engjëll i vogël që vrau 50 milionë njerëz”.

Mao e udhëhoqi Kinën përmes Revolucionit të saj Kulturor dhe një zie urie shkatërruese që vrau shumë miliona njerëz. Nuk dihet pse mungon episodi dhe kush e ka marrë vendimin për të mos e përfshirë në shërbimin e transmetimit.

Që nga prezantimi i ligjit të sigurisë kombëtare vitin e kaluar, autoritetet kanë goditur disidencën në Hong Kong. Legjislacioni, i cili erdhi pas protestave të mëdha pro-demokracisë në vitin 2019, kriminalizon shkëputjen, përmbysjen, terrorizmin dhe marrëveshjet e fshehta me forcat e huaja. Muajin e kaluar, legjislatura e Hong Kongut miratoi një ligj të ri që ndalon filmat që shkelin interesat e sigurisë kombëtare të Kinës. Botuesit e librave në Hong Kong e kanë pranuar vetëcensurimin dhe gazeta më e madhe pro-demokracisë, Apple Daily, u mbyll në fillim të këtij viti në mes të një hetimi të sigurisë kombëtare. Ndërkohë, shumë figura të opozitës ndodhen tashmë në burg apo në internim.

©Kumtari.al

Read Previous

Gazeta Bild: Skandal! Pse fiton vetëm Messi?

Read Next

Një tërmet me magnitudë 5.1 ballë ka tronditur Greqinë