Tërmeti “shkund” Kretën

Një tjetër lëkundje sizmike ka lëkundur vendin fqinj, Greqinë.

Mediat greke dhe ato të huaja shkruajëns e tjetër tërmet ra në tokën helene dhe epiqendra ka qenë në Kretë.

  • foto galeri

Sipas të dhënave sizmologjike, lëkundjet kanë qenë të magnitudës 4.5 të shkallës Rihter.  Epiqendra e tërmetit ka qenë në det në pjesën jugore të ishullit në një thellësi prej 75 kilometra nën tokë.

 

 

Greqia bën pjesë në një zonë me aktivitet sizmik të lartë, ashtu si Turqia dhe Shqipëria.

 

 

Read Previous

Gjermania voton: SPD kryeson me një epërsi të dobët, CDU përjeton gjendjen më të dobët në dekada

Read Next

SPD mund partinë e Merkelit me rezultat të ngushtë