Tërbimi i gjelbër i Mbretëreshës: Monarkja thotë se është “irrituar” nga udhëheqësit botërorë që “flasin por nuk bëjnë gjë”.

Mbretëresha bëri dje një ndërhyrje të rrallë publike mbi krizën e ndryshimeve klimatike, duke thënë se ajo është “e irrituar” nga njerëzit që “flasin, por nuk bëjnë gjë”.
 
Ajo bëri komentin e theksuar gjatë pjesëmarrjes në hapjen e parlamentit Uellsian në Cardiff.
 
Monarkja 95-vjeçare po fliste me Dukeshën e Cornwall dhe Elin Jones, kryesuesen e parlamentit, kur vërejtjet e saj u morën në transmetimin e drejtpërdrejtë të ngjarjes.
 
Mbretëresha iu referua konferencës së ardhshme Cop26 të ndryshimit të klimës në Glasgow, në të cilën ajo dhe anëtarët e tjerë të familjes mbretërore do të marrin pjesë. Ajo tha: ‘E jashtëzakonshme apo jo … Unë kam dëgjuar gjithçka për Cop … ende nuk e di se kush do të vijë … nuk e kam idenë.
 
“Ne dimë vetëm për njerëzit që nuk vijnë … është vërtet irrituese kur flasin, por nuk bëjnë gjë.”
 
Besohet se Madhëria e saj ndan shqetësimet në qeveri se kush do të marrë pjesë në Cop26 në vetëm dy javë pasi Boris Johnson u paralajmërua se Presidenti i Kinës Xi nuk do të ishte atje personalisht.
 
Organizatorët ndruhen se mashtrimi i tij mund të bëjë që Kina të refuzojë të vendosë synime të reja të ndryshimit të klimës, në mes të krizës globale të vazhdueshme të energjisë.
 
Të tjerë që ende nuk janë konfirmuar se do të marrin pjesë në konferencën e OKB -së janë kryeministri australian Scott Morrison dhe lideri rus Vladimir Putin. Kryeministri indian Narendra Modi dhe Jair Bolsonaro i Brazilit gjithashtu nuk janë zotuar të jenë në Glasgow për ngjarjen.
 
Presidenti amerikan Joe Biden konfirmoi, vetëm dje , se do të marrë pjesë. I ngarkuari me punë i Amerikës në Mbretërinë e Bashkuar, Philip Reeker, tha se samiti në Glasgow do të jetë “një moment thelbësor në rrugën drejt një të ardhmeje më të sigurt, të begatë dhe të qëndrueshme për planetin tonë”.
 
Nëse Kina nuk angazhohet për veprime të reja, perspektiva e mbajtjes së ngrohjes globale në 1.5 gradë Celsius mund të zhduket. Vendi është përgjegjës për 27 përqind të emetimeve globale të karbonit./daily mail/
kumtari.al

Read Previous

Çmimi i grurit të zhdoganuar rritet edhe 6%; Si do të reflektohet në tregun vendas

Read Next

Brataj : 22 mijë tifozë në stadium më pak rrisk se studentët në auditore