“Të jesh një person i kujdesshëm“

Ylli i filmit Matrix, Keanu Reeves.
Ai u braktis nga babai në moshën 3-vjeçare dhe u rrit me 3 njerkë të ndryshëm.

Ai është disleksik. Ëndrra e tij për t’u bërë një lojtar hokej u thye nga një aksident i rëndë.

Vajza e tij vdiq në lindje.

Gruaja e tij vdiq në një aksident automobilistik. Miku i tij më i mirë, River Phoenix, vdiq nga një mbidozë.

Motra e tij luftoi me leukeminë.
Pa truproje, pa shtëpi luksoze, Keanu jeton në një apartament të zakonshëm dhe i pëlqen të endet nëpër qytet dhe shpesh shihet duke hipur në metro në NYC.

Kur po xhironte filmin “The Lake House”, dëgjoi bisedën e dy asistentëve të kostumeve, njëri duke qarë pasi do të humbiste shtëpinë nëse nuk do të paguante 20,000 dollarë.

Po atë ditë, Keanu depozitoi shumën e nevojshme në llogarinë e tij bankare.

Në karrierën e tij, ai ka dhuruar shuma të mëdha në spitale, duke përfshirë 75 milionë dollarë nga të ardhurat e tij nga “The Matrix” për bamirësi.

Në vitin 2010, në ditëlindjen e tij, Keanu hyri në një furrë buke dhe bleu një briosh me një qiri të vetëm, e hëngri para furrës dhe ofroi kafe për njerëzit që ndaluan për të folur me të.
Në vitin 1997, disa paparacët e gjetën atë duke ecur një mëngjes në shoqërinë e një të pastrehi në Los Anxhelos, duke e dëgjuar dhe duke ndarë jetën e tij për disa orë.

Në jetë, shpeshherë, ata që janë më të thyer nga brenda janë ata që janë më të gatshëm për të ndihmuar të tjerët.

Ky njeri mund të blinte gjithçka, dhe përkundrazi çdo ditë ngrihet dhe zgjedh një gjë që nuk mund të blihet:
Të jesh një person i kujdesshëm.

/Marrë nga Facebook i Ben Apolloni/

Read Previous

Dështon ‘Baba Vanga’ në parashikim

Read Next

‘Reflekton’ presor Gjekmarkaj