“Të gjitha qytetet tona po i shkatërron lufta” / Zelensky flet në Grammies: Tregoni të vërtetën për luftën

LAS VEGAS, NEVADA – APRIL 03: President of Ukraine Volodymyr Zelenskyy speaks on screen prior to John Legend performing onstage during the 64th Annual GRAMMY Awards at MGM Grand Garden Arena on April 03, 2022 in Las Vegas, Nevada. (Photo by Rich Fury/Getty Images for The Recording Academy)

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka bërë një video call në ceremoninë e 64-të vjetore të çmimeve Grammy herët të hënën, më 4 prill.

“Muzikantët tanë veshin forca të blinduara në vend të smokingëve. Ata u këndojnë të plagosurve. Në spitale. Lufta nuk na lë të zgjedhim se kush do të mbijetojë dhe kush do të qëndrojë në heshtje të përjetshme”, tha Zelensky, shkruan CNN.

Ai vuri në dukje se më shumë se 400 fëmijë u plagosën dhe 153 fëmijë vdiqën dhe “nuk do t’i shohim kurrë duke vizatuar”.

Ai u bëri thirrje muzikantëve që të mos heshtin, por të flasin për luftën ruso-ukrainase përmes të gjitha kanaleve të mundshme të komunikimit.

“Thoni të vërtetën për luftën. Në rrjetet tuaja sociale. Në TV. Na përkrahni në çdo mënyrë që mundeni. Çdo mënyrë. Por jo heshtje. Dhe pastaj do të vijë paqja. Të gjitha qytetet tona po i shkatërron lufta. Chernihiv, Kharkiv, Volnovakha, Mariupol dhe të tjerë. Ato tashmë janë legjenda. Por unë kam një ëndërr që ato të jetojnë. Dhe të lirë. Të lirë si ju në skenën e Grammy-t,” kërkoi Zelensky.

Fjalimi i tij u pasua nga performanca e “Free” nga këngëtari John Legend, të cilit iu bashkuan artistët ukrainas Mika Newton, Lyuba Yakimchuk dhe Siuzanna Igidan.

Më 24 shkurt, presidenti rus Vladimir Putin njoftoi fillimin e një pushtimi në shkallë të plotë të Ukrainës. Trupat ruse kanë bombarduar dhe shkatërruar infrastrukturën kritike dhe zonat e banuara të qyteteve, qyteteve dhe fshatrave të Ukrainës duke përdorur artileri, raketa të shumta dhe raketa balistike.

©kumtari.al

Read Previous

Banorët e lagjes ‘5 Maji’, të Paskuqanit dhe të Laprakës në Tiranë vazhdojnë protestën para bashkisë

Read Next

Dënohen mizoritë e supozuara në Ukrainë