1. Home
  2. #Tensione në Veri

Tag: #Tensione në Veri

Kriza në veri të Kosovës – Serbia mes Rusisë dhe Perëndimit

Kriza në veri të Kosovës – Serbia mes Rusisë dhe Perëndimit

Tensionet në vendkalimet kufitare (vendkalime administrative, siç i quan pala serbe) Jarinje dhe Bërnjak po vazhdojnë për më shumë se dhjetë ditë me radhë. Ndërkohë po vazhdon edhe një aktivitet i shtuar diplomatik në trekëndëshin

Read More
MPJ gjermane kërkon nga Kosova dhe Serbia që t’i lënë provokimet

MPJ gjermane kërkon nga Kosova dhe Serbia që t’i lënë provokimet

Nga Anila Shuka Nisur nga situata e tensionuar në kufirin Kosovë-Serbi, ministria e Jashtme të Gjermanisë ka bërë thirrje për uljen e tensioneve dhe kthimin në tryezën e bisedimeve. * Ministria e Jashtme e Gjermanisë

Read More
Kurti, Presidentes së Komisionit Evropian/Serbia merr donacione nga Europa dhe armatoset nga Rusia e Kina

Kurti, Presidentes së Komisionit Evropian/Serbia merr donacione nga Europa dhe armatoset nga Rusia e Kina

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti priti ditën e sotme në një takim zyrtar Presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen. Ndër të tjera, në konferencën e përbashkët për shtyp Kurti preku edhe temën e

Read More