1. Home
  2. #Rusi

Tag: #Rusi

Zëdhënësi i Putinit, Peskov, bën “diversion”, uron Muratov për çmimin NOBEL

Zëdhënësi i Putinit, Peskov, bën “diversion”, uron Muratov për çmimin NOBEL

Zëdhënëai i Putinit, Peskov, uron fituesin e çmimit NOBEL, Dmiteij Muratov. Kjo në fakt duket si një urim për diversion, pasi Kremlini akuzohet për çensurë të rreptë ndaj medias së lirë, dhe dhënia e NOBEL-it

Read More
Rusia ofroi të pompojë më shumë gaz në Evropë. Por analistët dyshojnë se kjo do të ndodhë.

Rusia ofroi të pompojë më shumë gaz në Evropë. Por analistët dyshojnë se kjo do të ndodhë.

Nga Holly Ellyatt   Evropa po përjeton një krizë energjetike me kërkesë në rritje dhe furnizim të kufizuar, duke shkaktuar një rritje të çmimeve të gazit në rajon. Presidenti rus Vladimir Putin ndërhyri të mërkurën,

Read More
Kriza në veri të Kosovës – Serbia mes Rusisë dhe Perëndimit

Kriza në veri të Kosovës – Serbia mes Rusisë dhe Perëndimit

Tensionet në vendkalimet kufitare (vendkalime administrative, siç i quan pala serbe) Jarinje dhe Bërnjak po vazhdojnë për më shumë se dhjetë ditë me radhë. Ndërkohë po vazhdon edhe një aktivitet i shtuar diplomatik në trekëndëshin

Read More