1. Home
  2. #Kosovë

Tag: #Kosovë

Danimarka do të dërgojë të dënuar të huaj nê Kosovë

Danimarka do të dërgojë të dënuar të huaj nê Kosovë

Dhjetëra kriminelë të huaj të dënuar nga drejtësia  Daneze do të burgosen në Kosovë, ka bërë të ditur ministri i drejtësisë i kësaj të fundit. Në këmbim, vendi nordik do të financojë projektet lokale të

Read More
Kriza në veri të Kosovës – Serbia mes Rusisë dhe Perëndimit

Kriza në veri të Kosovës – Serbia mes Rusisë dhe Perëndimit

Tensionet në vendkalimet kufitare (vendkalime administrative, siç i quan pala serbe) Jarinje dhe Bërnjak po vazhdojnë për më shumë se dhjetë ditë me radhë. Ndërkohë po vazhdon edhe një aktivitet i shtuar diplomatik në trekëndëshin

Read More
Kurti, Presidentes së Komisionit Evropian/Serbia merr donacione nga Europa dhe armatoset nga Rusia e Kina

Kurti, Presidentes së Komisionit Evropian/Serbia merr donacione nga Europa dhe armatoset nga Rusia e Kina

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti priti ditën e sotme në një takim zyrtar Presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen. Ndër të tjera, në konferencën e përbashkët për shtyp Kurti preku edhe temën e

Read More
Osmani: Diskursi nxitës e ka burimin në Serbi dhe Rusi

Osmani: Diskursi nxitës e ka burimin në Serbi dhe Rusi

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha të hënën se Serbia “është burim i destabilizimit në rajon”, ndërsa ftoi bashkësinë ndërkombëtare që t’i kundërvihet “diskursit nxitës”, që, sipas saj, nuk e ka burimin vetëm në Serbi,

Read More
Zbardhet axhenda e Ramës/Nesër vizitë zyrtare në Kosovë

Zbardhet axhenda e Ramës/Nesër vizitë zyrtare në Kosovë

Zbardhet axhenda e vizitës së kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, në Kosovë ditën e nesërme. Rama do të zhvilloj një vizitë njëditore, me ftesë të kryeministrit Kurti, së bashku me një pjesë të kabinetit qeveritar.

Read More