Sulmi ndaj e-Albania/ Prokuroria nis hetimet

Prokuroria ka nisur hetimet, pas sulmit kibernetik që i është bërë portalit qeveritar e-Albania.

Përmes një njoftimi, prokuroria deklaron se procedimi penal është regjistruar për katër vepra penale.

“Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë ka nisur hetimet për ndërhyrjet dhe sulmin kibernetik të kryer ndaj portalit e-Albania, që sollën mbylljen e përkohshme të shërbimeve online.

Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë ka regjistruar procedim penal për veprat penale:

“Përgjimi i paligjshëm i të dhënave kompjuterike”;

“Ndërhyrja në të dhënat kompjuterike”;

“Ndërhyrja në sistemet kompjuterike”; dhe

“Keqpërdorimi i pajisjeve parashikuar nga nenet 293/1, 293/b, 293/c dhe 293/ç të Kodit Penal”, njofton prokuroria.

Read Previous

Në hetim 6 zyrtarë të Bashkisë së Vlorës, lejuan ndërtime pa leje

Read Next

Po kontrollonin për kanabis, bie nga lartësia në malet e Krujës polici.