Suedia zgjedh kryeministren e parë femër

Magdalena Andersson është zgjedhur nga parlamenti i Suedisë si kryeministrja e parë femër e vendit, pasi zëvendësoi Stefan Lofven si kreun e socialdemokratëve të qendrës së majtë.

Suedia është i vetmi vend nordik që nuk ka zgjedhur kurrë më parë një grua si udhëheqëse kombëtare, raporton BBC, përcjell Kumtari.

Zonja Andersson, e cila aktualisht është ministre e financave, nuk fitoi me votë. Megjithatë, ajo u zgjodh sepse sipas ligjit suedez asaj i nevojitej vetëm që shumica e deputetëve të mos votonin kundër saj. Njëqind vjet pasi grave suedeze iu dha vota, liderja 54-vjeçare socialdemokrate u duartrokit nga seksionet e parlamentit, ose Riksdag. Zgjedhja e saj në krye të një qeverie pakice, pasoi marrëveshjen e 11-të me partinë e majtë të opozitës, në këmbim të pensioneve më të larta për shumë suedezë. Ajo siguroi gjithashtu mbështetjen e partnerit të koalicionit të të Gjelbërve, si dhe të partisë së Qendrës.

© Kumtari.al

 

Read Previous

Minatorët thonë se synimet agresive të vendosura për tranzicionin në energji të gjelbër, do të boshatisin qytetet

Read Next

Ilir Meta nga Prishtina : “Një rrymë serbo-centriste po rreket të gjallojë në rajon”