Suedia kërkon të kapërcejë kundërshtimet turke ndaj anëtarësimit të saj në NATO

Suedia do të nisë diskutimet diplomatike me Turqinë në përpjekje për të kapërcyer kundërshtimet e Ankarasë ndaj planit të saj për t’u bashkuar me NATO-n, tha ministri i Mbrojtjes Peter Hultqvist, me një vendim zyrtar për të aplikuar për anëtarësim në aleancën 30-vendesh që pritet të hënën.

Socialdemokratët në pushtet në Suedi hoqën dorë nga kundërshtimi i tyre 73-vjeçar për t’u bashkuar me NATO-n të dielën dhe shpresojnë për një anëtarësim të shpejtë, duke braktisur dekada të mos-angazhimit ushtarak pas pushtimit rus të Ukrainës më 24 shkurt.

“Evropa, Suedia dhe populli suedez po jetojnë tani në një realitet të ri dhe të rrezikshëm”, tha kryeministrja suedeze Magdalena Andersson gjatë një debati në parlament.

Andersson dhe disa nga liderët e tjerë të partisë thanë se Suedia nuk donte baza ushtarake të NATO-s apo armë bërthamore në territorin e saj.

Qeveria do të marrë vendimin zyrtar për të aplikuar më vonë gjatë ditës dhe mund ta bëjë këtë pa votim në parlament.

Finlanda konfirmoi të dielën se do të aplikonte për t’u bashkuar me aleancën ushtarake Atlantike.

Megjithatë, Turqia i befasoi aleatët e saj të NATO-s duke thënë se nuk do t’i shikonte pozitivisht aplikimet nga Finlanda dhe Suedia, me presidentin Tajip Erdogan që tha “Vendet skandinave janë bujtina për organizatat terroriste”.

“Ne do të dërgojmë një grup diplomatësh për të zhvilluar diskutime dhe një dialog me Turqinë, në mënyrë që të mund të shohim se si mund të zgjidhet kjo dhe për çfarë bëhet fjalë në të vërtetë”, tha ministri i Mbrojtjes Peter Hultqvist për transmetuesin publik SVT.

Turqia tha se donte që vendet nordike të ndalonin mbështetjen për grupet militante kurde të pranishme në territorin e tyre dhe të heqin ndalimet për shitjen e disa armëve në Turqi.

NATO dhe Shtetet e Bashkuara thanë se ishin të bindur se Turqia nuk do të ndalonte anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë.

Çdo vendim për zgjerimin e NATO-s kërkon miratimin nga të 30 anëtarët e aleancës dhe parlamentet e tyre, por diplomatët thanë se Erdogan do të ishte nën presion për t’u dorëzuar pasi Finlanda dhe Suedia do ta forconin shumë NATO-n në Detin Baltik.

“Kam besim se do të jemi në gjendje të adresojmë shqetësimet që Turqia ka shprehur në një mënyrë që nuk e vonon anëtarësimin”, tha të dielën Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Debati parlamentar, një formalitet pasi tashmë ka një shumicë të gjerë pas një aplikimi, u dha gjithashtu një shans dy partive që kundërshtojnë një aplikim për anëtarësim në NATO për të shprehur shqetësimet e tyre.

“Vendimi … për t’u bashkuar me një aleancë të armatosur bërthamore me regjimet autoritare po merret pa asnjë kontribut nga votuesit,” tha kreu i Partisë së Majtë, Nooshi Dadgostar. “Ka mënyra të tjera për ta mbajtur Suedinë të sigurt.”/Reuters

©kumtari.al

Read Previous

Qeveria e Kosovës shton sanksionet kundër Rusisë

Read Next

Komisioni Europian ul parashikimin për rritjen ekonomike të Shqipërisë në 2.7%, rreziku i energjisë dhe borxhit

Leave a Reply

Your email address will not be published.