Stuhitë ekspozojnë dështimet e Athinës

Ditën e enjte, Fronti i motit Ballos goditi Greqinë për të dytën ditë radhazi, me stuhi të mëdha në ishullin e Korfuzit dhe duke shkaktuar ndërprerje serioze në Athinë, duke përmbytur shtëpi, shkolla dhe rrugë dhe duke bllokuar mijëra shoferë, si dhe pasagjerë të autobusit për orë të tëra, raporton ekathimerini.
 
Edhe një herë, paaftësia e tregoi kryeqytetin grek si një qytet të pambrojtur në mëshirën e motit të ashpër.
 
Rezultati i reshjeve të mëdha – dhe infrastruktura problematike e Athinës, e cila nuk është mirëmbajtur dhe azhurnuar sa duhet për dekada të tëra – ishin ndërprerje serioze e trafikut në arteriet kryesore të rrugëve, përfshirë rrugët Poseidonos, Konstantinoupoleos dhe Kifissias dhe rrugët Hamosternas dhe Petrou Ralli, dhe arteriet kryesore në Elefsina, Markopoulo dhe Glyka Nera.
 
Hekurudha elektrike Kifissia-Pire (Linja Metro 1) u nda në dysh për shkak të akumulimit të ujit, dhe vetëm në mesditë shërbeu në itineraret nga Tavros në Pire dhe Omonia në Kifissia. Shërbimet e tramvajit dhe autobusëve gjithashtu kishin probleme.
 
Kishte ndërprerje të energjisë në disa zona duke përfshirë Kallithea dhe Pangrati, zona me një numër të madh popullësie.
 
Për shumë bashki në Athinë reshjet ishin një e treta ose një e katërta e mesatares së tyre vjetore.
 
Sot Ballos pritet të prekë pothuajse të gjithë vendin, me shi dhe stuhi të mëdha – dhe Atikën deri në pasdite.

Read Previous

Përfundon mbledhja e Kryesisë së PS / Rama: Një vijë e kuqe është vendosur në Kongresin e Partisë / Punësimet nuk janë pronë e PS

Read Next

Rektori i Universitetit të Tiranës Artan Hoxha / Studentët që nuk pranojnë të vaksinohen nuk do të lejohen në auditore pa një dokument mjekësor