Spektri i kërcënimit

Planeti A

Një raport i ri mbi ndikimin e ndryshimeve klimatike në Afrikë parashikon se 118 milionë nga njerëzit më të varfër të Afrikës do të jenë subjekt i zhvendosjeve të shkaktuara nga ndryshimet klimatike, fatkeqësive dhe kushteve ekstreme të motit deri në vitin 2030.

Temperaturat mesatare të Afrikës, rritja e nivelit të detit dhe shkrirja e akullnajave po rriten më shpejt se mesatarja globale. Zhdukja totale e kontinentit mund të ndodhë gjatë viteve 2040, gjë që mund të ketë një efekt përmbytjeje dhe më pas tharjeje në rrjedhat e lumenjve. Pasiguria ushqimore në Afrikë në 2020 goditi 40% më shumë njerëz sesa në 2019, dhe përqindja rritet midis 5% dhe 20% me çdo përmbytje ose thatësirë.

Vlerësohet se deri në vitin 2050,  ndryshimi i klimës do të ulë PBB-deri në 3% në Afrikën Sub-Sahariane. Për më tepër, përpjekjet për përshtatje do të kushtojnë 2–3% të PBB-së rajonale në dekadën e ardhshme. Raporti ndoshta e nënvlerëson këtë shifër pasi nuk përfshin kostot e tranzicionit nga karburantet fosile, të cilat do të shohin humbje të mëdha të të ardhurave për vende si Afrika e Jugut, Nigeria, Sudani i Jugut dhe Libia.

Kombet afrikane kontribuojnë vetëm me 4% të emetimeve globale të gazeve serrë, por mbajnë një barrë joproporcionale të ndryshimeve klimatike. Kryetari i Grupit Afrikan të Negociatorëve për Ndryshimet Klimatike, Tanguy Gahouma, po bën thirrje për të gjetur donatorë për t’i mbajtur vendet e zhvilluara përgjegjëse për angazhimet e tyre, që arrijnë në 100 miliardë dollarë në vit, për të mbështetur vendet në zhvillim nën ndryshimin e klimës.

Ora e demokracisë

Protestat në Eswatini, monarkia e fundit absolute e Afrikës, u përshkallëzuan këtë javë pasi sindikata e infermierëve të vendit njoftoi se anëtarët e saj nuk do të trajtojnë më asnjë oficer policie, të cilin ata e përshkruajnë si një “pjellë nepërkash”. Kjo masë e jashtëzakonshme është si kundërpërgjigje ndaj vrasjes së një kalimtari dhe plagosjes së 30 infermiereve në një tubim pro-demokracisë.

Vendi është përfshirë nga protesta që nga qershori që kundërshtojnë sundimin autoritar të Mbretit Mswati III të nxitura nga pabarazia marramendëse e pasurisë së vendit. Katër të pestat e popullsisë jeton me më pak se 2 dollarë amerikanë në ditë dhe Oxfam e ka caktuar Eswatinin si “kombin më të pabarabartë në planet”. Partitë politike janë ndaluar që nga viti 1973 dhe qeveria kohët e fundit gjithashtu ndaloi protestat, mbylli shkollat ​​për një kohë të pacaktuar dhe bllokon vazhdimisht aksesin në internet.

Ndërsa Mbreti Mswati thotë se është i hapur për dialog pas ceremonive në Incwala – ku mbreti izolohet dhe nuk merr pjesë në qeveri për një muaj – forcat opozitare thonë se e shohin këtë si një taktikë për t’u vonuar dhe se nuk do të negociojnë me një ” mbret që i ka duart me gjak’.

Operacionet e informacionit

Denoncuesit e Facebook kanë zbuluar probleme të kahershme me monitorimin e gjuhës së urrejtjes dhe dezinformimit nga kompania, dhe një pabarazi të njohur në efektivitetin e protokolleve të sigurisë midis vendeve anglishtfolëse dhe jo anglishtfolëse. Washington Post raporton se vetëm 16% e buxhetit të Facebook kundër dezinformimit ishte drejtuar jashtë Shteteve të Bashkuara. Ai përshkruan se si pasojat e këtij nën-burimi janë zhvilluar në tregun më të madh të Facebook, Indi.

Në prag të zgjedhjeve të Indisë 2019 dhe mes tensioneve të ndezura me Pakistanin mbi Kashmirin, gjuha e urrejtjes anti-myslimane dhe postimet propagandistike në mbështetje të kryeministrit Narendra Modi vërshuan platformën, me pak pasoja për llogaritë përgjegjëse. Një vit më vonë, auditimet e brendshme zbuluan se algoritmi i Facebook nuk mund të identifikonte gjuhën e urrejtjes dhe dezinformimin mes grupeve gjuhësore në Indi, Indonezi, Pakistan, Etiopi dhe Mianmar. Pavarësisht përpjekjeve të vazhdueshme, këto boshllëqe masive në mbulim e bëjnë platformën të prekshme ndaj shfrytëzimit nga aktorë të këqij dhe ngrenë shqetësime serioze për kapacitetin dhe gatishmërinë e Facebook për t’iu përgjigjur dezinformatave në disa nga tregjet e tij më të mëdha.

Ndiqni paratë

Qeveria australiane ka njoftuar partneritetin e saj me Telstra për të blerë Digicel Pacific, ofruesi më i madh i telekomunikacionit në Paqësorin Jugor, për 2.14 miliardë dollarë. Ndërsa Telstra është vendosur që të bëhet pronar dhe operator i Digicel Pacific, qeveria australiane ishte financuesi kryesor i marrëveshjes, me 1.9 miliardë dollarë nga totali që do të paguhet përmes Export Finance Australia dhe Telstra me një kontribut prej 360 ​​milionë dollarë.

E përfolur prej muajsh, marrëveshja vjen pasi Digicel Pacific shpalli falimentimin në maj të vitit të kaluar me një borxh të raportuar prej 7 miliardë dollarësh dhe mes shqetësimeve në Canberra se telekomunikacioni shtetëror China Mobile ishte i interesuar për të blerë kompaninë. Pavarësisht pikpyetjeve mbi përfitimin afatgjatë të firmës, qeveria australiane ka të ngjarë ta shohë blerjen edhe si një angazhim historik për rritjen e saj në Paqësor dhe si një kundërvënie ndaj rritjes së ndikimit rajonal kinez.

Digicel është pjesë e rëndësishme e infrastrukturës së komunikimit në rajon, duke u shërbyer miliona njerëzve në të gjithë Papua Guinenë e Re, Nauru, Samoa, Vanuatu, Tonga dhe Fixhi. Marrëveshja pritet të finalizohet brenda gjashtë muajve.

Terror byte

Që nga fillimi i pandemisë Covid-19, ka pasur një rritje, në vendet e zhvilluara, të meshkujve që angazhohen në ideologji mizogjene në internet. Në këtë periudhë, sulme kundër grave të lidhura me lëvizjen e ‘beqarisë së pavullnetshme’, ose ‘incel’, janë raportuar në Kanada, Gjermani, MB, SHBA, Japoni dhe Korenë e Jugut, duke nxitur autoritetet të pyesin nëse këto krime përbëjnë akte të terrorizmit.

Vitin e kaluar, Kanadaja akuzoi një të mitur të inkurajuar nga lëvizja incel për një vepër terrorizmi kur vrau një grua dhe plagosi dy të tjera. Ishte rasti i parë i terrorizmit kanadez i ngritur kundër një personi të frymëzuar nga incel dhe gjithashtu rasti i parë terrorist në Kanada që nuk lidhej me ekstremizmin islamik.

Disa ekspertë thonë se ideologjia mizogjene duhet të klasifikohet si terrorizëm për të lejuar politikat e duhura publike dhe përgjigjet e zbatimit të ligjit për të zbutur kërcënimin. Megjithatë, të tjerë argumentojnë se përgjigjet e shëndetit publik do të trajtonin më mirë radikalizimin e incelit, veçanërisht pasi numri i sulmeve të lidhura me incel është i ulët./The Strategist

©kumtari.al

Read Previous

Skandali/Si ndërhyri Samir Mane për të tarifuar blerjet online, favorizoi TEG&QTU

Read Next

Mjeku Alimehmeti: Të vaksionehen fëmijët me sëmundje bashkëshoqëruese