Sondazhi/ Këlliçi fitues përballë Veliajt

Në një sondazh të bërë në rrjetet sociale, se cilin do të votonin qytetarët për kryetar të bashkisë së Tiranë në zgjedhjet e ardhshme lokale, kandidati i opozitës, Belind Këlliçi ka fituar me një diferencë të madhe votash ndaj Erion Veliajt.

Ky sondazh i bërë spontanisht, dhe jo me porosi siç ndodh në ato që publikohen në media, nuk ka pasur asnjë ndikim për të drejtuar votuesit drejt një emri të përcaktuar më herët.

Mesa duket ky është një rezultat që i ka shpëtuar syrit të patronazhistëve dhe nuk është ndikuar nga propaganda e qeverisë dhe Veliajt, ku shihet qartë se qytetarët janë të prirur për një ndryshim në drejtimin e kryeqytetit.

Ndërtimet pa kriter që u kanë zënë frymën komunitetit, rrugët plot trafik dhe ndotje, uji që nuk pihet, por paguhet shtrenjtë, mungesa e hapësirave të gjelbëra, mungesa e ambienteve shplodhëse, shkatërrimi i rrugëve të lagjeve dhe lënia e tyre për tu përuruar në muajin e fushatës, dhe propaganda e përditshme, duket se u kanë ardhur në majë të hundës qytetarëve të cilët kanë vendosur që në 14 maj Tirana do të ndryshojë drejtimin e saj.

Read Previous

Sociologu Gëzim Tushi: Popullsia jonë po plaket shumë shpejt

Read Next

Si qartësohet çështja “McGonigal” në studio TV

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *