Shtëpia e Bardhë/ 30 ditë kohë për të fshirë TikTok

Vetëm 30 ditë afat për agjencitë qeveritare amerikane nga Shtëpia e Bardhë që të heqin nga celularët aplikacionin kinez të TikTok.

Reuters raporton se memorandumi i Shtëpisë së Bardhë u është dërguar të hënën agjencive qeveritare. Kjo bëhet për të garantuar sigurinë kibernetike të të dhënave të SHBA-së, pas dyshimeve se TikTok përdoret nga qeveria kineze për të grumbulluar informacionet personale të përdoruesve dhe për të spiunuar. Por kompania i mohon këto pretendime.

Me urdhrin e nxjerrë nga Shtëpia e Bardhë, të gjithë punonjësve të agjencive federale amerikane u lihet 30 ditë kohë që të fshijnë nga celulari TikTok-un.

Një vendim të ngjashëm për punonjësit në zyrat shtetërore e ka ndërmarrë edhe Kanadaja.

Pak javë më parë, edhe Bashkimi Europian nxorri urdhër se aplikacioni TikTok nuk duhet të përdoret në zyrat e tyre.

Read Previous

Hetimet për ish-kryeministrin italian, Vasili: Rama e menaxhoi në mënyrë kriminale pandeminë

Read Next

Malltezi: Edi Rama po e kthen këtë vend në një sulltanat!