Shkon në 33 numri viktimave të gomones që po kalonte Kanalin Anglez

Të paktën 33 persona kanë vdekur pasi gomone e tyre u përmbys teksa po përpiqeshin të kalonin Kanalin Anglez nga Franca në MB, thonë raportet lokale.

Dy persona të dyshuar si kontrabandues njerëzish janë aktualisht në paraburgim në Calais pasi u arrestuan në veri të Dunkirk pranë kufirit belg, sipas gazetës së përditshme franceze Liberation.

Prokuroria e Dunkirkut ka hapur një hetim për “ndihmë me hyrje në banim të paligjshëm në grup të organizuar” dhe “vrasje të rëndë nga pakujdesia”.

Pesë gra dhe një vajzë janë në mesin e viktimave të konfirmuara të vdekura deri më tani, thanë raportet lokale.

Sipas peshkatarëve, më shumë emigrantë u larguan nga brigjet veriore të Francës se zakonisht për të përfituar nga kushtet e qeta të detit, megjithëse uji ishte shumë i ftohtë.

Një peshkatar thirri shërbimet e shpëtimit pasi pa një gomone bosh dhe njerëz që lundronin të palëvizur aty pranë.

Raportet thanë se disa emigrantë të nisur për në Britani vdiqën pasi anija e tyre u mbyt në zonën e Calais.

Presidenti dhe kryetari i porteve të Calais dhe Boulogne Jean-Marc Puissesseau tha më herët për BBC News: “Ajo që unë di është se kishte 50 njerëz në këtë varkë.

“Ajo që kam dëgjuar është se janë 30 persona që kanë vdekur dhe rreth pesë apo gjashtë janë gjetur”.

Voix du Nord, një gazetë e përditshme franceze tha se numri i të vdekurve tani kishte arritur në 33.

Pas fundosjes, prokurorët e Dunkirk hapën një hetim penal për “vrasje nga pakujdesia” dhe “ndihmë me imigracionin e paligjshëm në një bandë të organizuar”.

Ai vijon pretendimet se kontrabandistët e njerëzve kishin organizuar kalimin e varkës së mbipopulluar, duke u ngarkuar mijëra atyre që ishin në bord për të shkuar në Britani.

Një zëdhënës i prokurorëve të Dunkirkut konfirmoi hapjen e hetimeve, duke thënë se raportet paraprake tashmë ishin duke u përpiluar.

Kryeministri Boris Johnson tha se ai ishte “i tronditur, i tmerruar dhe thellësisht i pikëlluar” pasi të paktën 30 emigrantë vdiqën kur varka e tyre u mbyt në Kanal.

“Tani është koha që ne të gjithë të ngrihemi dhe të punojmë së bashku dhe të thyejmë këto banda që fjalë për fjalë po shpëtojnë me vrasje,” tha ai, duke shtuar “kjo tregon se bandat që po dërgojnë njerëz në det nuk do të ndalen fjalë për fjalë për asgjë.”

Komentet e tij erdhën pasi ai kryesoi një takim të COBR këtë pasdite mbi situatën tragjike.

Read Previous

Meta shigjeton “Open Balkan” nga Prishtina

Read Next

“Të mjaftueshmëve me gjëra të vogla”