Shihen si rivalë globalë, por Kina dhe SHBA bien dakord për të rritur bashkëpunimin për klimën

Kina dhe SHBA kanë rënë dakord të rrisin bashkëpunimin për klimën gjatë dekadës së ardhshme, në një njoftim të papritur në samitin e klimës COP26 në Glasgow.

Dy emetuesit më të mëdhenj të CO2 në botë u zotuan të veprojnë në një deklaratë të përbashkët, shkruan BBC.

Aty thuhet se të dyja palët “do të kujtojnë angazhimin e tyre të vendosur për të punuar së bashku” për të arritur objektivin e temperaturës 1.5C të përcaktuar në Marrëveshjen e Parisit të vitit 2015.

Ata bënë thirrje për shtimin e përpjekjeve për të mbyllur “hendekun e rëndësishëm” që mbetet për të arritur këtë objektiv.

Shkencëtarët thonë se kufizimi i rritjes së temperaturës globale në 1.5C do të ndihmojë njerëzimin të shmangë ndikimet më të këqija klimatike. Kjo krahasohet me temperaturat para-industriale.

Në Paris në vitin 2015, liderët botërorë u zotuan të përpiqen të mbajnë botën nga ngrohja me më shumë se 1.5C në 2C përmes reduktimeve të emetimeve.

Negociatori kryesor i Kinës për klimën Xie Zhenhua u tha gazetarëve se për ndryshimin e klimës “ka më shumë marrëveshje midis Kinës dhe SHBA-së sesa divergjencë”.

Presidenti amerikan Joe Biden dhe homologu i tij kinez Xi Jinping pritet të mbajnë një takim virtual javën e ardhshme. Të dy vendet shihen si rivalë globalë për një sërë çështjesh.

Në deklaratën e rrallë të përbashkët të së mërkurës, u ra dakord për një sërë çështjesh, duke përfshirë emetimet e metanit, kalimin në energjinë e pastër dhe dekarbonizimin.

Por Kina refuzoi të bashkohej me një marrëveshje në fillim të kësaj jave për të kufizuar metanin – një gaz i dëmshëm serrë. Marrëveshja u nënshkrua nga afro 100 vende të tjera. Kina në vend të kësaj është zotuar të zhvillojë një “plan kombëtar” për të trajtuar metanin.

kumtari.al

Read Previous

Pandemia më 2020 falimentoi 1500 biznese, numri i të punësuarve ra me 5,2%, turizmi dhe tregtia më të goditurat

Read Next

Elon Musk shet 5 miliardë dollarë aksione pas sondazhit në Twitter