Shfrytëzoni të mirat e detit/ Ja cilat janë 7 përfitimet kryesore për shëndetin

Processed with VSCO with a4 preset

Uji i detit sjell shumë përfitime shëruese si për mendjen ashtu edhe për trupin e njeriut. Uji i kripur stimulon trupin tonë dhe nxit ndjenjën e mirëqenies. Me ardhjen e verës plazhi ësht një mënyrë e mrekullueshme për të kaluar ditën, për të reduktuar stresin dhe për t’u lidhur me natyrën.

Mijëra vjet më parë Hipokrati zbuloi se uji i detit ndihmonte në shërimin e plagëve, parandalonte infeksionet dhe lehtësonte dhimbjet. Historikisht, mjekët ju kanë rekomanduar pacientëve të tyre të shkonin në breg të detit për të përmirësuar shëndetin fizik.

Disa mjekë madje jepnin receta duke detajuar saktësisht se sa kohë duhej të qëndronin pacientët e tyre në ujë si ‘talasoterapi’ si dhe duke pirë ujë deti.

Këto janë 7 Përfitimet kryesore shëruese të ujit të detit:

1. Uji i detit është i shkëlqyer për lëkurën tuaj

Uji i detit është antiviral, antibakterial dhe përmirëson shërimin e plagëve për shkak të përmbajtjes së lartë të natriumit dhe jodit. Uji i detit është gjithashtu i pasur me minerale, kalcium, kalium dhe magnez. Magnezi është një bashkëfaktor në mbi 300 reagime në trup, kështu që është thelbësor për jetën dhe gjithashtu ndihmon lëkurën tuaj të ruajë lagështinë duke e bërë atë më të fortë dhe të duket më rinore. Për shkak të mineraleve të mësipërme, uji i detit është gjithashtu i shkëlqyeshëm për sëmundjet kronike të lëkurës si psoriasis dhe ekzema.

2. I shkëlqyer për sistemin tuaj të frymëmarrjes

Noti në oqean shoqërohet me simptoma të reduktuara të etheve , sinusitit, astmës dhe simptomave të tjera të frymëmarrjes. Një studim i shkëlqyeshëm në American Family Physician zbuloi se kjo është për shkak të efektit të kripës në rreshtimin e sinuseve, i cili redukton inflamacionin dhe imiton vetë lëngjet e trupit, në mënyrë që të mos shkaktojë acarim. Pra, është e arsyeshme që kushdo që nuk është mirë dhe është i shtruar në spital me këto probleme, një nga gjërat e para që bëjnë është të bëjnë maska me ujë fiziologjik.

3. Redukton stresin
Përmbajtja e lartë e magnezit në ujin e detit ka një efekt qetësues në sistemin tuaj nervor, kështu që do të ndiheni më të qetë dhe më të relaksuar. Ndërsa notoni në ujin e detit, mungesa e peshës nga uji mund të ketë gjithashtu një efekt qetësues në mendje, duke ngadalësuar dhe madje duke ndryshuar valët e trurit në një gjendje të relaksuar dhe medituese. Noti në det gjithashtu ul presionin e gjakut dhe mund të mbështesë modele më të mira të gjumit.

4. Forcon sistemin tuaj imunitar
Numri i rruazave të kuqe të gjakut rritet nga 5 deri në 20% pas një noti në det. Numri i qelizave të bardha të gjakut rritet edhe më shumë. Uji i detit është një ilaç natyral fantastik për njerëzit me sistem imunitar të dobësuar, anemi dhe madje edhe nivele të larta të sheqerit në gjak.

5. Redukton Dhimbjet
Uji i detit mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve të muskujve, artritit dhe dhimbjeve të lidhura me procedurat pas operacionit për shkak të vetive të tij anti-inflamatore. Noti në det është gjithashtu i shkëlqyeshëm për qarkullimin e gjakut tuaj, veçanërisht nëse përqafoni ekspozimin ndaj ujit të ftohtë i cili mbështet shërimin dhe rrit lirimin e dopaminës dhe serotoninës, kështu që ju gjithashtu ndiheni më të lumtur.

6. Redukton pamjen e celulitit
Noti në det ushtron presion mbi indet tuaja dhe enët limfatike, gjë që nxit rrjedhjen e limfës e cila mund të përmirësojë pamjen e celulitit.

7. Qetëson tiroiden tuaj
Uji i detit është i pasur me jod i cili është thelbësor për një tiroide të shëndetshme. Ju gjithashtu mund të shtoni  alga deti në dietën tuaj në sallata ose të përfshini fletët nori të përdorura në rrotullat e sushit, për të rritur marrjen e jodit. Nëse nuk ju pëlqen të hani alga deti ose të pini ujë të detit, ajri i detit është gjithashtu një burim i mirë i jodit.

Read Previous

Gjashtë mënyra për t’i djegur kaloritë e tepërta pa shkuar në palestër

Read Next

Bebe Rexha konfirmon ndarjen nga partneri pas 3 vitesh lidhje