SHBA, Kina dhe Koreja e Veriut bien dakord për t’i dhënë fund Luftës Koreane

Presidenti i Koresë së Jugut Moon Jae-in; Shtetet e Bashkuara njoftuan se Kina dhe Koreja e Veriut ranë dakord në parim për t’i dhënë fund zyrtarisht Luftës Koreane.
Sipas lajmeve të Yonhap, presidenti i Koresë së Jugut Moon Jae-in tha në një konferencë të përbashkët për shtyp me kryeministrin Scott Morrison gjatë vizitës së tij në Australi se SHBA, Kina dhe Koreja e Veriut ranë dakord në parim për t’i dhënë fund zyrtarisht Luftës Koreane që zgjati mes 1950-1953.

Negociatat e përfunduara mund të fillojnë përsëri

Moon shprehu besimin e tij se vendimi për t’i dhënë fund luftës do të ndihmojë në rifillimin e bisedimeve të ngecura midis Koresë së Jugut, Shteteve të Bashkuara dhe Koresë së Veriut.

Lufta Koreane

Ndërsa Japonia, me përfundimin e Luftës së Dytë Botërore, po tërhiqej nga Gadishulli Korean, të cilin e aneksoi në 1910 dhe e sundoi deri në vitin 1945, dy qeveritë e formuara në gadishull në vitin 1945 kishin bërë thirrje reciproke për “bashkim me njëra-tjetrën” deri në vitin 1948. Pas dështimit të këtyre thirrjeve, Veriu dhe Jugu kishin krijuar secili shtetin e tyre.

Pasi Këshilli i Sigurimit i OKB-së miratoi dërgimin e forcave të OKB-së në Kore për t’i dhënë fund pushtimit të Koresë së Veriut, Turqia gjithashtu vendosi t’i bashkohet luftës në anën e OKB-së.

SHBA, ishte vendi që humbi më së shumti ushtarë

Gjatë kësaj lufte, në Korenë e Jugut humbën jetën 178 569 ushtarë, përfshirë 40 670 ushtarë të OKB-së dhe 137 899 ushtarë koreanë, ndërsa në atë Veriore numri i ushtarëve që humbën jetën ishte 508 797 ushtarë.

SHBA, të cilat humbën 36.940 ushtarë në Luftën Koreane, u bënë “vendi me më shumë viktima” e pasuar nga Anglia me 1078 humbje jetësh.

Lufta Koreane, e cila zgjati nga viti 1950 deri në vitin 1953, u përfundua jo me një traktat paqeje, por me një armëpushim.

Turqia u bë vendi i dytë pas SHBA-ve në humbje jetësh

14 mijë e 936 ushtarë turq morën pjesë në luftën koreane në të cilën Turqia mori pjesë në radhët e Koresë së Jugut. Ndërsa 721 prej tyre humbën jetën, 175 prej tyre u zhdukën, 234 prej tyre u zunë robër dhe 2147 prej tyre u plagosën. Humbja ushtarake e Turqisë arriti në 22 për qind, duke u renditur në vendin e dytë pas Shteteve të Bashkuara në këtë drejtim.

Ende pa një marrëveshje e përhershme paqeje

Koreja e Jugut dhe Koreja e Veriut janë teknikisht ende në luftë që nga ajo datë, pasi asnjë marrëveshje e përhershme paqeje ende nuk është nënshkruar midis dy palëve.

©Kumtari.al

Read Previous

Pamje nga orteku që bllokoi rrugën në Qafë Thorë të Shkodrës

Read Next

Arian Çani: Yuri Kim largohet nga Shqipëria në fund të janarit