SHBA kalon 800,000 vdekje nga Covid – më e larta në botë

Numri i vdekjeve në SHBA nga Covid-19 ka kaluar 800,000. Një shifër dikur e paimagjinueshme që shihet si dyfish tragjike duke pasur parasysh se më shumë se 200,000 nga ato jetë humbën pasi vaksinat u bënë të disponueshme pranverën e kaluar, raporton The Guardian.

Shifra përfaqëson numrin më të lartë të raportuar nga çdo vend në botë dhe ka të ngjarë të jetë edhe më i lartë.

Shtetet e Bashkuara përbëjnë rreth 4% të popullsisë së botës, por rreth 15% të 5.3 milionë vdekjeve të njohura nga koronavirusi që nga fillimi i shpërthimit në Kinë dy vjet më parë.

Kjo e dhënë e zymtë vjen ndërsa bota po përgatitet për rritje të rasteve të variantit të ri Omicron, me Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH) që paralajmëroi se po përhapej me një ritëm të paprecedentë.

Shefi i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus u tha gazetarëve të martën se varianti ishte zbuluar në 77 vende dhe ndoshta ishte i pranishëm në shumicën e vendeve në mbarë botën.

©Kumtari.al

Read Previous

Greqi, nis vaksinimi i fëmijëve 5-11 vjeç, 29-mijë prenotime

Read Next

AP: Koka rrezikon deri në 12 vite burg nëse dënohet.