Senati amerikan arrin marrëveshje dypartiake për kontrollin e armëve

Një grup ligjvënësish dypartiakë në Shtetet e Bashkuara kanë arritur një marrëveshje për legjislacionin kryesor për kontrollin e armëve për herë të parë në gati 30 vjet, duke hapur rrugën për një votim në Senat deri në fund të javës.

Projektligji prej 80 faqesh u publikua të martën dhe përfshin masa për të forcuar kontrollet e historikut të të rinjve që blejnë armë, më shumë kontrolle të historisë dhe heqjen e përkohshme të armëve nga ata që konsiderohen si rrezik për të tjerët ose veten e tyre.

Ai zgjidhi një pengesë fillestare procedurale me 64-34, me 14 republikanë që u bashkuan me të 48 demokratët dhe dy të pavarur aleatë për të mbështetur projektligjin.

“Unë besoj se këtë javë, ne do të miratojmë legjislacionin që do të bëhet pjesa më e rëndësishme e legjislacionit kundër dhunës me armë që Kongresi do të ketë miratuar në 30 vjet. Ky është një përparim, “tha senatori Chris Murphy, demokrati kryesor në bisedime, në foltoren e Senatit. “Dhe më e rëndësishmja, është një përparim dypartiak.”

Udhëheqësi i shumicës në Senat, Chuck Schumer u zotua të ecë përpara sa më shpejt të jetë e mundur, me një mocion të pritshëm për të vazhduar.

“Ky legjislacion dypartiak për sigurinë e armëve është përparim dhe do të shpëtojë jetë. Ndërsa nuk është gjithçka që duam, ky legjislacion është urgjentisht i nevojshëm, “tha Schumer në një deklaratë.

©kumtari.al

Read Previous

Tërmet i fortë godet Afganistanin/ Rreth 300 të vdekur

Read Next

Përmbytjet shkatërrojnë Kinën jugore/ Qindra mijëra të evakuuar

Leave a Reply

Your email address will not be published.