Samiti virtual Putin-Biden/ Shumë zhurmë për asgjë

Presidenti rus Vladimir Putin dhe homologu i tij amerikan Joe Biden mbajtën një samit virtual të martën në një përpjekje për të zbutur tensionet në kufirin midis Rusisë dhe Ukrainës.

Bisedimet pas dyerve të mbyllura erdhën pas javësh tensione në rritje midis Moskës dhe Uashingtonit, pasi një grumbullim i trupave ruse në kufirin e saj me Ukrainën ka ngjallur frikën e një rikthimi të armiqësive të gjithanshme midis dy palëve.

Por megjithëse Kremlini e përshkroi diskutimin dy-orësh si “të sinqertë dhe efikas”, të dy udhëheqësit duket se nuk kanë arritur ndonjë një kompromis të madh.

Biden “shprehu shqetësimet e thella” të SHBA-së dhe aleatëve të saj evropianë ndaj “përshkallëzimit të forcave ruse që rrethojnë Ukrainën” dhe u zotua për “masa të forta ekonomike dhe të tjera” në përgjigje të një ofensive ruse, tha Shtëpia e Bardhë .

“Presidenti Biden përsëriti mbështetjen e tij për sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës dhe bëri thirrje për mos përshkallëzim  dhe kthim në diplomaci”, shtoi Shtëpia e Bardhë.

Në përgjigje, Putin akuzoi NATO-n për “përpjekje të rrezikshme për të pushtuar territorin ukrainas” dhe “ndërtim të potencialit të saj ushtarak në kufijtë tanë” dhe përsëriti dëshirën e tij për garanci ligjore që NATO nuk do të zgjerohet më tej drejt lindjes.

Kremlini tha se Putin e përshkroi situatën aktuale si rezultat i “krizës së brendshme të Ukrainës” dhe “mungesës së progresit” në zbatimin e marrëveshjes së paqes të Minskut të vitit 2015. Putin gjithashtu vuri në dukje të ashtuquajturin “qëndrim shkatërrues” të Ukrainës dhe “veprimet e saj provokuese” kundër rajonit lindor të Donbasit, shtoi Kremlini.

Përveç Ukrainës, si Kremlini ashtu edhe Shtëpia e Bardhë thanë se të dy liderët diskutuan planet dypalëshe të stabilitetit strategjik të vendosura në samitin e tyre të qershorit në Gjenevë, përpjekjet për të luftuar krimin kibernetik dhe punën e përbashkët për çështjet rajonale si Irani.

Kremlini shtoi se të dy udhëheqësit diskutuan problemin e misioneve diplomatike “të shkurtuara” të vendeve. “Pala ruse propozoi të anulojë të gjitha kufizimet e akumuluara në funksionimin e misioneve diplomatike, të cilat mund të shërbejnë gjithashtu për normalizimin e aspekteve të tjera të marrëdhënieve dypalëshe”, tha Kremlini.

Biden dhe Putin ranë dakord që përfaqësuesit e tyre do të mbajnë një dialog për këto çështje, thuhet në deklaratat e të dyja palëve. Shtëpia e Bardhë tha se Biden thirri liderët e Britanisë, Francës, Gjermanisë dhe Italisë pas samitit për të ndjekur koordinimet midis liderëve që u zhvilluan të hënën përpara bisedimeve me Putin.

Ai gjithashtu do të flasë me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskiy të enjten, tha këshilltari amerikan për sigurinë kombëtare, Jake Sullivan./The Moscow Times

©Kumtari.al

Read Previous

Parashikimi i motit për ditën e sotme / Ulje e ndjeshme e temperaturave dhe ngrica

Read Next

Australia i bashkohet bojkotit të lojrave olimpike