Rusia paralajmëron SHBA-në të ndalojë armatosjen e Ukrainës

Rusia këtë javë i dërgoi një notë zyrtare diplomatike Shteteve të Bashkuara duke paralajmëruar se dërgesat e SHBA-së dhe NATO-s të sistemeve të armëve “më të ndjeshme” në Ukrainë mund të sillnin “pasoja të paparashikueshme”.

Demarshi diplomatik, një kopje e të cilit u shqyrtua nga The Washington Post, erdhi pasi Presidenti Biden miratoi një zgjerim dramatik të fushës së armëve që po i ofrohen Ukrainës, një paketë prej 800 milionë dollarësh që përfshin obuset 155 mm – një përmirësim serioz në artilerinë me rreze të gjatë për t’iu përshtatur sistemeve ruse – dronët e mbrojtjes bregdetare dhe automjetet e blinduara, si dhe armë shtesë portative kundërajrore dhe antitank dhe miliona fishekë municionesh.

Shtetet e Bashkuara kanë lehtësuar gjithashtu dërgimin në Ukrainë të sistemeve të mbrojtjes ajrore me rreze të gjatë, duke përfshirë dërgesën nga Sllovakisa të lëshuesve S-300 të epokës sovjetike të prodhuara nga Rusia, mbi të cilat forcat ukrainase tashmë janë trajnuar. Në këmbim, njoftoi administrata javën e kaluar, Shtetet e Bashkuara po vendosin një sistem raketash Patriot në Sllovaki dhe po konsultohen me Sllovakinë për një zëvendësim afatgjatë.

©kumtari.al

Read Previous

Meta thirrje qeverisë: Të ndërmerren reforma rrënjësore për të shëndetësuar arsimin nga fiktiviteti dhe militantizmi partiak

Read Next

Pilula helmuese: Bordi i Twitter-it miraton planin për të bllokuar marrjen e kontrollit nga Elon Musk