Rusia akuzohet për krim ‘monstruoz’ lufte për sulmin në stacionin Kramatorsk

Volodymyr Zelenskiy i është referuar sulmit me raketa në një stacion hekurudhor në Ukrainën lindore si një krim lufte rus dhe tha se duhet të jetë një nga akuzat që do të paraqitet në çdo gjykatë të ardhshme për pushtimin.

Pesë fëmijë ishin në mesin e të paktën 50 personave të vrarë kur një raketë goditi stacionin hekurudhor Kramatorsk të premten. SHBA ka fajësuar gjithashtu Rusinë, duke thënë se beson se ka përdorur një raketë balistike me rreze të shkurtër veprimi. Rusia ka mohuar përgjegjësinë.

Zelenskiy tha se ai pret “një përgjigje të fortë, globale… Ashtu si masakra në Bucha, si shumë krime të tjera të luftës ruse, sulmi me raketa në Kramatorsk duhet të jetë një nga akuzat në gjykatë, gjë që do të ndodhë,” tha ai, citon The Guardian.

Zelenskiy përsëriti gjithashtu thirrjen e tij për t’i ofruar më shumë armë Ukrainës dhe për vendosjen e sanksioneve më të mëdha ndaj Rusisë. “Presioni ndaj Rusisë duhet të rritet. Është e nevojshme të vendoset një embargo e plotë energjetike – për naftën, gazin. Janë eksportet e energjisë ato që sigurojnë pjesën e luanit në fitimet e Rusisë. Bankat ruse gjithashtu duhet të shkëputen plotësisht nga sistemi financiar global”.

Kremlini u akuzua për kryerjen e një krimi lufte “monstruoz” në Kramatorsk pasi një raketë balistike ruse goditi stacionin e tij të trenit të mbushur me njerëz.

Raketa e fuqishme Tochka-U u ul jashtë ndërtesës së stacionit kryesor ku 4000 njerëz prisnin të evakuoheshin. Autoritetet u kishin kërkuar banorëve të largoheshin nga rajoni përpara një sulmi ushtarak rus që pritej nga java e ardhshme.

©kumtari.al

Read Previous

Bukë e bërë vetë, më pak dreka jashtë. Si po e ndryshon rritja e çmimeve konsumin

Read Next

Sot zhvillohen zgjedhje për kryetarë dege të PD në Mallakastër/ Ja emrat e kandidatëve