Rreth 20 mijë të vdekur nga tërmeti në Turqi dhe Siri

Ka shkuar në 19,300 numri i viktimave nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Shërbimi Gjeologjik i SHBA tha se tërmeti me magnitudë 7.8 goditi në orën 04:17 me orën lokale në një thellësi prej 17.9 km pranë Gaziantep. Ministri i Brendshëm turk, Suleymon Soylu tha se janë prekur 10 qytete: Gaziantep, Kahramanmaras, Hatay, Osmaniye, Adiyaman, Malatya, Sanliurfa, Adana, Dijarbakir dhe Kilis.

Të paktën 120 pasgoditje janë regjistruar pas tërmetit të fuqishëm të së hënës në Turqinë jugore. Tre nga  pasgoditjet ishin me magnitudë 6.0 ose më shumë, duke përfshirë tërmetin me magnitudë 7.5 që goditi 95 kilometra në veri të epiqendrës së tërmetit kryesor.

Read Previous

Shkrimi i Mother Jones: Si depërtoi korrupsioni shqiptar në SHBA!

Read Next

Njeriu ndërton qytete antropofage, apokaliptike. Nuk ka faj natyra!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *