Rozeta Dobi nxjerr fakte të tjera: Paratë janë të Alda Klosit

Pavarësisht qëndrimeve të Alda Klosit, të konfirmuara edhe nga avokati i saj Ilirjan Muho, të martën në seancën për caktimin e masës së sigurisë, Rozeta Dobi vijon të ketë të njëjtat pretendime për shumën prej rreth 500 mijë eurove të gjetura në tubin e aspirimit në banesën e saj.

Burime bëjnë me dije, se në deklarimet e fundit të marra prej sanitares, të hënën e 6 shkurtit, në ambientet e Komisariatit Nr. 3, Rozeta Dobi ka pretenduar njësoj si të premten e kaluar, ditë kur pas rrëfimit të saj në Drejtorinë Vendore të Policisë së Tiranës, Alda Klosi u vendos në pranga.

Dobi vijon të pretendojë se të gjitha paratë janë marrë në banesën e ish-zyrtares. Nga ana tjetër, argument më të fortë, mbrojtja e kësaj të fundit po përdor ndryshimet e deklarimeve të Dobit, që nuk përputhen me dy të parat për rrethanat e ngjarjes.  Mbrojtja e Klosit thotë se Prokuroria e Tiranës nuk ka marrë parasysh faktin që mes të tjerave, nënë e bir, përkatësisht Rozeta e Havier Dobi, kanë dhënë deklarime të njëjta në momentin e arrestimit, ku e pranuan ngjarjen si vjedhje por më pas, sanitarja tha se ishte inskenim.

Burime nga Prokuroria e Tiranës, bëjnë me dije se pas arrestimit të Alda Klosit dhe dëshmive të Rozeta Dobit, po kryhen verifikime edhe rreth origjinës së parave dhe mënyrës se si janë siguruar.

Ndërkohë po ndiqen disa pista, ku nuk përjashtohet mundësia edhe e implikimit të personave të tjerë, rrethana për të cilat hetuesit nuk kanë ende prova të mjaftueshme për të arritur në konkluzione.

Por pavarësisht kësaj, Dobi thonë burimet, ka treguar më shumë të dhëna, mbi fakte të reja shtesë, por prokuroria shprehet e rezervuar për detaje apo emra.

Read Previous

Po hë moj Yuri, ku je? Reforma mirë?!

Read Next

Aktivisti/ PD: Qindra prokurorë dhe gjyqtarë bëjnë propagandë për Ramën