Rodrigo Duterte mund t’ia kalojë postin vajzës së tij, Sara Duterte

Sara Duterte, kryebashkiakja e qytetit Davao, deri më tani ka treguar ngurrim për të kandiduar për presidente.
Listës prej 97 politikanëve që u regjistruan për të kandiduar për president të Filipineve deri në afatin përfundimtar, 8 tetor, i mungonte një kandidat vendimtar: kandidati kryesor. Një sondazh i opinionit i kryer muajin e kaluar zbuloi se 20% e të anketuarve donin që Sara Duterte, kryebashkiakja e qytetit Davao, të zëvendësonte Rodrigo Duterte, babanë e saj dhe presidentin aktual, kur mandati i vetëm gjashtëvjeçar që i lejohet atij me kushtetutë përfundon në qershor. Ka shumë precedentë për një vazhdimësi të tillë. Dy paraardhësit e zotit Duterte, Benigno Aquino dhe Gloria Arroyo, ishin të dy pasardhës presidencialë.
 
Zonja Duterte në vend të kësaj regjistroi kandidaturën e saj për një mandat tjetër si kryetare e qytetit Davao, duke këmbëngulur se ishte posti që ajo dëshironte. Megjithatë ajo e ka një hapësirë për t[u bërë pjesë e garës presidenciale. Senatori Ronald dela Rosa, një ish -shef i Policisë Kombëtare të Filipineve, i cili udhëhoqi luftën e përgjakshme të Duterte kundër drogës, regjistroi kandidaturën e tij në minutën e fundit. Rregullat e lejojnë atë të heqë dorë nga vendi i tij për një person tjetër deri më 15 nëntor./The economist/
kumtari.al

Read Previous

Brataj : 22 mijë tifozë në stadium më pak rrisk se studentët në auditore

Read Next

A po u bëhet lavazh truri fëmijëve tuaj?