Rindizet konfliktini armatosur midis Armenisë dhe Azerbajxhanit

Një numër i madh ushtarësh janë vrarë dhe plagosur pas rinisjes së konfliktit ushtarak në kufirin armen me Azerbajxhanin. Ministria e Mbrojtjes e Armenisë konfirmoi humbjet. Zyrtarët thanë se dy pozicione luftarake ishin humbur dhe se i kishte kërkuar Rusisë të ndihmonte në mbrojtjen e sovranitetit të saj territorial.

Ndërkaq, Azerbajxhani doli fitues në luftën gjashtëjavore të zhvilluar vitin e kaluar mbi territorin e diskutueshëm të Nagorno-Karabakut. Por tensionet janë rikthyer sërish.

Armenia fajësoi trupat e Azerbajxhanit për shpërthimin e fundit të luftimeve dhe Azerbajxhani tha se forcat e tij ishin përgjigjur ndaj një sulmi armen në pozicionet e tij, transmeton BBC.

Sipas Ministrisë së Jashtme të Armenisë, forcat e Azerbajxhanit sulmuan kufirin lindor si pjesë e një politike që filloi në maj që synonte të depërtonte në dy zona armene, Syunik në jug-lindje dhe Gegharkunik në lindje.  Qeveria në Jerevan i ka bërë thirrje Rusisë dhe pjesës tjetër të komunitetit ndërkombëtar për të ndihmuar në sigurimin e tërheqjes së forcave të Azerbajxhanit. Marrëveshja e paqes e nëntorit 2020, e ndërmjetësuar nga Rusia, erdhi pas një lufte në të cilën u vranë më shumë se 6,000 njerëz. Rreth 2,000 paqeruajtës rusë u vendosën për të patrulluar zonën në dhe rreth Nagorno-Karabakh.

Read Previous

Imazhet e Tokës gjatë natës na tregojnë se si qytetet rriten dhe evoluojnë

Read Next

Taulant Xhaka largohet nga kombëtarja