Rëndohet bilanci i tërmetit në Turqi e Siri, 3700 viktima, mijëra të plagosur

Numri i viktimave nga tërmeti me magnitudë 7.9 që goditi Turqinë jugore, jo shumë larg kufirit me Sirinë është rritur në mbi 3700.

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan ka shpallur 7 ditë zie kombëtare në Turqi pas tërmetit.

“Ka rrezik për shembje të mëtejshme dhe numra 8 herë më të lartë të viktimave se numrat fillestarë” – tha Catherine Smallwood, menaxhere e urgjencave në zyrën e Organizatës Botërore të Shëndetësisë në Evropë.

Tërmeti “u regjistrua në të gjithë botën” dhe është gjithashtu “ngjarja më e fortë që ka aktivizuar Sistemin e Paralajmërimit të Cunamit që kur ka ekzistuar” – i tha agjencisë ANSAsizmologu Alessandro Amato.

Sizmografët në mbarë botën e regjistruan goditjen e shënuar.

Read Previous

Chat GPT: Intervistë me makinën inteligjente

Read Next

Temperatura deri në -10 °C/ I ftohti siberian mbërthen vendin