Qeveria greke rrit pagat dhe përgjysmon tarifën e shërbimit për biznesin për të përballuar krizën

Qeveria e Greqisë po përshpejton vendimet për rritjen e re, të tretë me radhë të pagës minimale në 751 euro dhe për heqjen ose të paktën përgjysmimin e tarifës së shërbimit që rëndon mbi bizneset, raporton Protothema.

Tashmë ka nisur puna përgatitore për këto masa në mënyrë që vendimet të merren më herët, ndërsa nga kjo rritje e pagës pritet të përfitojnë edhe emigrantët shqiptarë që jetojnë dhe punojnë në Greqi.

Synimi është, nga njëra anë, që paga e re minimale të zbatohet ndoshta nga fillimi i vitit 2023 dhe nga ana tjetër tarifa nëse nuk zërohet të ulët.

Në shtator qeveria planifikon të ndryshojë profilin e saj politik në ekonomi.

Në arsenalin e saj do të ketë të ardhura ekstra që mbledh çdo muaj për shkak të rrjedhës së kënaqshme të mbledhjes së taksave, por edhe hapësirës ekstra fiskale që vjen nga ecuria e turizmit dhe rimëkëmbja më e gjerë e ekonomisë.

Greqia këtë vit ka rritur dy herë pagat, e para u njoftua vitin e kaluar në korrik dhe hyri në fuqi në janar të këtij viti. Ishte rreth 2% dhe paga minimale arrinte në 663 euro. Pak muaj më vonë, në maj, këtë herë ka ndodhur një rritje e re prej 7.5%, duke e çuar pagën minimale aktuale në 713 euro.

Stafi financiar thuhet se po kërkon hapësirë ​​shtesë fiskale që do të mundësonte një rritje të mëtejshme të pagës bazë në 751 euro, e cila mund t’i ndihmojë qytetarët.

Read Previous

Një bazë ushtarake në Krimenë e pushtuar nga Rusia është goditur nga një seri shpërthimesh, duke lënë të lënduar të paktën dy persona

Read Next

Artan Fuga: Të korruptuarit me tendera të izolohen nga shoqëria!