Putini sjell Kinën dhe Indinë në Rusi për lojëra lufte duke sfiduar SHBA-në

Rusia po zhvillon stërvitje të mëdha ushtarake së bashku me Kinën dhe Indinë, ndërsa presidenti Vladimir Putin kundërshton përpjekjet e SHBA-së dhe aleatëve të saj për ta izoluar atë për pushtimin e tij në Ukrainë.

Më shumë se 50,000 trupa dhe 5,000 pajisje ushtarake, duke përfshirë më shumë se 140 avionë dhe 60 anije luftarake, do të marrin pjesë në lojërat e luftës njëjavore Vostok-2022 që fillojnë të enjten në lindjen e largët të Rusisë, duke përfshirë stërvitjet detare në Detin e Japonisë.

Stërvitjet e rregullta bashkojnë shtetet anëtare dhe partnerët e Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait dhe Organizatës së Traktatit të Sigurisë Kolektive të udhëhequr nga Rusia të ish-republikave sovjetike.

Edhe pse SHBA-të po tërheqin Indinë si një partner mbrojtës dhe i kërkojnë asaj që të mos minojë sanksionet ndërkombëtare ndaj Rusisë për luftën në Ukrainë, qeveria e Nju Delhit po dërgon një detashment të vogël ushtarak prej 75 trupash në stërvitjet e ushtrisë.

Ato përfshijnë trupa Gurkha dhe përfaqësues nga forcat detare dhe ajrore, megjithëse India nuk po dërgon asete detare ose ajrore në Rusi.

India, e cila ka marrë pjesë më parë në stërvitje, ka shmangur të marrë anën e luftës së Rusisë në Ukrainë, pjesërisht për shkak të mbështetjes së saj tek Moska si furnizuesi kryesor i armëve mes tensioneve të vazhdueshme kufitare me Kinën dhe Pakistanin fqinj.

Megjithatë, kombi i Azisë Jugore votoi kundër Rusisë për këtë çështje për herë të parë në një votim procedural javën e kaluar në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara që lejoi presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskiy t’i drejtohej atyre përmes lidhjes video.

India gjithashtu ka hequr dorë nga lëvizjet për të prodhuar së bashku helikopterë dhe ka pezulluar një plan tjetër për të blerë rreth 30 avionë nga Rusia. Ministria e Mbrojtjes në Pekin tha se ushtria, forcat ajrore dhe detare të Kinës po marrin pjesë në stërvitje, të cilat synojnë të forcojnë koordinimin ushtarak.

Global Times i mbështetur nga Partia Komuniste Kineze tha se stërvitjet këtë vit do të fokusohen në kërcënimet e mundshme, veçanërisht nga SHBA në rajonin e Paqësorit.

Kina ka refuzuar të kritikojë Rusinë për pushtimin e saj gjashtëmujor të Ukrainës dhe ka dënuar sanksionet e SHBA-së dhe Evropës kundër Moskës. Por ajo ka shmangur mbështetjen e hapur për Putinit duke ofruar teknologji dhe furnizime ushtarake për përpjekjet e luftës për shkak të rrezikut të sanksioneve dytësore të SHBA.

Roli kinez në stërvitje “nuk mund të shihet si mbështetje” për Rusinë lidhur me konfliktin, tha Vasily Kashin, një ekspert ushtarak rus në Shkollën e Lartë Ekonomike të Moskës. “Kjo thjesht na tregon se lidhjet ushtarake-ushtarake po vazhdojnë si zakonisht.” Aleati i Rusisë Bjellorusia po merr pjesë gjithashtu në Vostok-2022 së bashku me ish-republikat sovjetike të Kazakistanit, Kirgistanit, Armenisë, Azerbajxhanit dhe Tajkistanit dhe shteteve të tjera duke përfshirë Sirinë, Algjerinë, Mongolinë, Laosin dhe Nikaraguan.

/bloomberg.com – kumtari.al

Read Previous

Pas sulmeve të Biden reagon Trump: Biden është i çmendur, vuan nga demenca

Read Next

Vlorë/ Qëllohet me armë në drejtim të një automjeti me të cilin po udhëtonin dy efektivë policie