Putin kërkoi mobilizim të pjesshëm ushtarak/ Rusia në revolta, dhunë dhe mbi 1 mijë të arrestuar

Të paktën në 36 qytete të Rusisë janë mbajtur të mërkurën protesta masive të organizuara kundër shpalljes së mobilizimit të pjesshëm ushtarak nga Putin.

Autoritetet ruse reaguan me dhunë duke arrestuar mbi 1 mijë protestues, mes të cilëve edhe shumë gra. Në Moskë, protestuan edhe shumë gra të cilat brohoritën “Jetë për fëmijët tanë”, dhe “Jo luftës”. Sipas videove të postuara në rrjetet sociale, qindra persona protestuan në Moskë, teksa protestuesit formuan zinxhir njerëzor, duke u kapur për dore me njëri-tjetrin. Protestuesit po ashtu mbajtën pankarta me ngjyrë të kaltër dhe të verdhë, që janë ngjyrat e flamurit ukrainas dhe brohoritën “Kundër mobilizimit” dhe “Rusia pa Putinin”.

Autoritetet paralajmëruan qytetarët se mund të përballen deri me 15 vjet burgim për pjesëmarrje në këto protesta.

Putin, gjatë një adresimi drejtuar kombit, tha se mobilizimi do të nisë menjëherë. Ky njoftim vjen pasi pushtimi rus i Ukrainës është në muajin e shtatë dhe Kievi së fundmi, përmes një kundërofensive, ka arritur të rimarrë disa pjesë të territorit të okupuar nga forcat e Moskës.

Presidenti rus tha se mobilizimi do të përfshijë vetëm qytetarët që aktualisht janë pjesë e forcave rezervë të ushtrisë dhe që kanë përvojë ushtarake.

Read Previous

Lufta/ Borrell: Ne nuk frikësohemi nga kërcënimet e Putinit

Read Next

“Putin është vrasës!”/ Rusët zbarkojnë në Beograd nga frika e mobilizimit ushtarak

Leave a Reply

Your email address will not be published.