Protestat kundër rregullave dhe bllokimeve të Covid shpërthejnë në të gjithë Evropën

Protestat kundër kufizimeve të reja të Covid-19 kanë tronditur Evropën gjatë fundjavës, me demonstrata që shpërthyen në vende të tilla si Brukseli, Vjena, Roma dhe Amsterdami. Në Vjenë pati protesta të dielën,  pasi Austria hyri në bllokimin e saj të katërt kombëtar për shkak të valës aktuale të pandemisë, me njerëzit që tani u kërkohet të punojnë nga shtëpia dhe dyqanet jo esenciale të mbyllen, raporton CNBC, përcjell Kumtari.

 

Kancelari austriak Alexander Schallenberg ka thënë se bllokimi do të zgjasë për një “maksimum prej 20 ditësh”. Vaksinimet kundër Covid do të jenë të detyrueshme nga 1 shkurti i vitit të ardhshëm, duke e bërë Austrinë vendin e parë evropian që vendos vaksinimin e detyrueshëm.

 

Në Belgjikë, protestuesit u përleshën me policinë pasi dhjetëra mijëra njerëz u mblodhën në një marshim nëpër qendrën e qytetit të Brukselit të dielën. Në marshimin “Protesta për Lirinë”, që synonte kryesisht protestën kundër kufizimeve më të rrepta për Covid-in, morën pjesë rreth 35,000 njerëz, vlerësoi policia.

Ndërkohë, demonstratat vazhduan për të tretën ditë në Holandë, pas skenave të dhunshme dhe dhjetëra arrestimeve në Roterdam, me mijëra të tjerë të mbledhur në Amsterdam gjatë fundjavës. Pas trazirave të Roterdamit, pati probleme të mëtejshme në lagje të ndryshme në Hagë të shtunën mbrëma, si dhe raportime për çrregullime në disa qytete të tjera më të vogla holandeze.

Lejet për Covid po nxisin gjithashtu protestat në Romë, ku turma të mëdha u mblodhën këtë fundjavë, duke kundërshtuar zbatimin e versionit italian të pasaportës Covid, “Green Pass”, i cili u bë i detyrueshëm për të gjithë punëtorët italianë më 15 tetor. Punëtorët ose duhet të tregojnë prova të vaksinimit, një test negativ ose shërim të fundit nga infeksioni ose mund të pezullohen nga puna pa pagesë ose të përballen me gjobë.

Mijëra njerëz marshuan gjithashtu në kryeqytetin e Kroacisë Zagreb të shtunën, duke demonstruar kundër vaksinimeve të detyrueshme për punonjësit e sektorit publik dhe lejeve për Covid.

Në Gjermani, politikanët kanë filluar të debatojnë për nevojën e vaksinimeve të detyrueshme, një lëvizje që mund të nxisë protesta nëse zbatohet. Shkalla e incidencës shtatëditore të koronavirusit në vend ka shënuar rekord në dy javët e fundit, ndërsa vetëm rreth 69% e popullsisë është plotësisht e vaksinuar.

Qeveria vendosi kufizime mbarëkombëtare kundër të pavaksinuarve javën e kaluar, por ligjvënësit nga i gjithë spektri politik kanë thënë se mund të nevojiten rregulla më të rrepta.

Kumtar.al

 

Read Previous

Albin Kurti: ‘Ballkani i Hapur’ mbetet i tillë vetëm për korrupsion dhe kriminelë të luftës

Read Next

Kopja e parë e rrallë e Kushtetutës së SHBA / Teksti më i shtrenjtë i shitur në ankand