Protesta në veri të Kosovës kundër aksionit policor

Më 13 tetor, Policia e Kosovës nisi një aksion kundër kontrabandës së mallrave në disa lokacione në Kosovë, përfshirë edhe komunat në veri. Serbët lokalë në Mitrovicë të Veriut dhe Zveçan kundërshtuan këtë aksion dhe policia përdori gaz lotsjellës për të shpërndarë turmat.

Qytetarët në Mitrovicë të Veriut u mblodhën pranë Shkollës Teknike për të kundërshtuar aksionin policor. Kjo komunë është e banuar me shumicë serbe. 13 tetor 2021.

Pjesëtarë të Policisë së Kosovës në Mitrovicë të Veriut. 13 tetor 2021.

Policë dhe serbë lokalë në Mitrovicë të Veriut. Policia përdori gaz lotsjellës për të shpërndarë turmat. 13 tetor 2021.
Qytetarët e Zveçanit vendosën pengesa në rrugë, teksa policia po zhvillon aksion kundër kontrabandës. 13 tetor 2021.

Mallra ushqimore, që sipas Policisë së Kosovës u sekuestruan në aksionin e 13 tetorit.

Radio Evropa e Lirë

Read Previous

E pabesueshme! Prokuroria speciale akuzë kryeministrit!

Read Next

Pamje të reja nga incidenti gjatë ndeshjes, tifozët polak qëllojnë me shishe në drejtim të fushës