Propozimi për ciklin menstrual/ Erion Braçe reagon sërish

Deputeti socialist Erion Braçe ka reaguar sërish në lidhje me propozimin e bërë për pagesat nga ana e shtetit për gratë me cikël menstrual, duke theksuar se shteti ka mundësi për ta zgjidhur këtë problem. Braçe thotë se është e pamundur që një grua apo vajzë të rrijë 8 orë ulur në një fasoneri kur është gjatë ciklit.

REAGIMI:

DOKTORESHA!
PROPOZIMI IM PER GRATE E VAJZAT ESHTE CESHTJE
MIREQENIE, KUJDESI, DINJITETI!
(Po te doni edhe produktiviteti ne pune apo ne shkolle)

NUK ESHTE PERKEDHELJE!

Thene kete, duke ju degjuar me shume respekt,
dua te sqaroj: Nuk kam thene kurre qe cikli menstrual eshte vdekjeprures tek grate e vajzat, jo! Ama shqetesim shendetesor-i madh ne vajza e gra te ndryshe, eshte; behet edhe social, edhe shoqeror.

Nje pyetje kam;
A mundet qe nje vajze 17, 18, 19, 20, 21, 25 vjec apo me shume, ne diten akute te ciklit te rrije 8, 9, 10 ore ulur ne nje fasoneri, mbi nje makine qepese tekstilesh, kepucesh, cantash etj? Po ne nje sportel banke? Po ne nje furre buke? Kudo? Po nje vajze 16, 17 vjec por edhe me shume, a mund te rrije 5-6 ore e me shume ulur ne nje banke klase te degjoje, mbaje shenime, zgjidhe e pergjigjet ne diten akute te ciklit, madje dhe e papergatitur per kete?

Si thoni?! Shikoni, keto historite “hajde, boll u perkedhele, meso, puno se ske gje, ec aty”, ndodhin mo, ndodhin, nuk e diskutoj; Por e kemi mundesine ti trajtojme vajzat e grate ndryshe!

Read Previous

Taskforca për kopshtet private, Policia: Nga 201 subjekte, 81 ishin pa licencë

Read Next

Djali i Hueyda El Saied provon që tani magjinë e skenës

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *