Princi Harry thotë se ai e paralajmëroi shefin e Twitter-it një ditë para trazirave të Kapitolit

Princi Harry ka thënë se ai paralajmëroi shefin e Twitter-it, Jack Dorsey, për platformën e tij që lejonte trazira politike një ditë para trazirave të Kapitolit që çuan në pesë vdekje.

Duka i Sussex-it i bëri komentet në forumin e teknologjisë RE:WIRED në SHBA. Ai tha: “E paralajmërova se platforma e tij po lejonte të organizohej një grusht shteti. Ai email u dërgua një ditë më parë. Dhe më pas ndodhi dhe që atëherë nuk kam dëgjuar më për të.”

Në ditën e trazirave të 6 janarit, Donald Trump postoi në Twitter akuzat për mashtrim të votave, përpara një mitingu në Uashington DC. Anëtarët e lëvizjes Proud Boy, një milici e krahut të djathtë, sulmuan Kapitolin për të prishur certifikimin zyrtar të fitores së Joe Biden në garën për Shtëpinë e Bardhë, si pjesë e një përpjekjeje për të përmbysur rezultatin zgjedhor.

Harry po fliste përmes video-chat në një seancë duke diskutuar nëse mediat sociale po kontribuonin në keqinformimin dhe urrejtjen në internet. Dorsey, i cili është shefi ekzekutiv i Twitter, deri më tani nuk ka komentuar.

Një studim i publikuar në tetor nga shërbimi i analitikës së mediave sociale Bot Sentinel identifikoi 83 llogari në Twitter për të cilat tha se ishin përgjegjëse për 70% të përmbajtjes me urrejtje dhe dezinformatave në drejtim të Harry-n dhe gruas së tij, Meghan.

Harry tha se “ndoshta pjesa më shqetësuese e këtij [studimi] ishte numri i gazetarëve britanikë që po ndërvepronin me ta dhe po forconin gënjeshtrat. Por ata i rikthejnë këto gënjeshtra si të vërteta.”

Ai tha se kompanitë e mediave sociale nuk po bënin mjaftueshëm për të ndaluar përhapjen e dezinformatave dhe interneti “po përkufizohej nga urrejtja, ndarja dhe gënjeshtra”.

Ai gjithashtu argumentoi se fjala “Megxit”, e përdorur nga shtypi britanik për të përshkruar vendimin e çiftit për të lënë detyrat e tyre mbretërore, ishte mizogjene.

Harry tha se fjala ishte një shembull i urrejtjes në internet dhe media. “Ndoshta njerëzit e dinë këtë dhe ndoshta nuk e dinë, por termi “Megxit” ishte ose është një term mizogjen, dhe ai u krijua nga një provokator, i përforcuar nga korrespondentët mbretërorë, dhe u rrit, u rrit dhe u rrit në mediat kryesore. Por filloi me një provokator, “tha ai. Ai nuk dha detaje.

Harry dhe Meghan u transferuan në Kaliforni vitin e kaluar për të bërë një jetë më të pavarur. Ai ka thënë se një pjesë e arsyes së largimit të tyre ka qenë edhe trajtimi racist i Meghan-it, nëna e së cilës është zezake dhe babai i bardhë, nga mediat tabloide britanike./The Guardian

kumtari.al

Read Previous

I dërguari i Bidenit: SHBA-të duan që talebanët ‘të kenë sukses’ kundër Shtetit Islamik

Read Next

Sondazhi i CNN: Tre nga katër të rritur mendojnë se Facebook po e përkeqëson shoqërinë