Presidenti i Filipineve Rodrigo Duterte njofton dorëheqjen nga politika

Presidenti i Filipineve Rodrigo Duterte njoftoi të Shtunën se do të tërhiqej nga politika, duke hedhur poshtë një pretendim të mëparshëm se ai do të kandidonte për nënkryetar në 2022 – dhe duke e lënë publikun të hamendësonte se kush dëshiron të jetë pasardhësi i tij.

Presidenti i Filipimeve ka bërë një lëvizje surprizuese sa i përket rikandidimit të tij edhe për një mandat tjetër presidencial.

Duterte, 76 vjeç, shoqëroi ndihmësin e tij të mëparshëm, Christopher Lawrence “Bong” Go, i cili është senator, në paraqitjen e kandidaturës për zgjedhjet kombëtare.

Media vendase e ka quajtur këtë një lëvizje surprizë e ka pritur me habi.

Duterte citoi një sondazh të kohëve të fundit që zbuloi se shumica e filipinasve besojnë se një drejtim nga Duterte si president do të ishte antikushtetues.

“Kështu, duke iu bindur vullnetit të njerëzve, të cilët më vendosën në presidencë shumë vite më parë, tani u them bashkatdhetarëve të mi: Unë do të ndjek atë që ju dëshironi, dhe sot unë shpall pensionin tim nga politika,” tha ai.

Duterte, një populist i ashpër, i cili është më i njohur për një luftë me trafikantët e drogës që ka lënë mijëra të vdekur.

Ai bëri një deklaratë të ngjashme e kishte bërë edhe më parë, pak para se të kandidonte për presidencën, të cilën e fitoi në vitin 2016.

Shumë mendojnë se do të jetë vajza e Duterte, kryebashkiakja e qytetit Davao Sara Duterte-Carpio, e cila po udhëheq sondazhet parazgjedhore.

Ajo dhe babai i saj më parë kandiduan me radhë për postet e kryetarit të bashkisë dhe zëvendës kryetarit në qytetin e tyre të lindjes, duke marrë vendet e njëri-tjetrit kur të mbaronte afati tre-vjeçar.

Megjithatë, vajza e Duertes, para se të përfundonte pasditja, ka paraqitur kandidaturën e saj për një mandat tjetër si kryebashkiake r Davaos – duke e lënë publikun të pyeste se çfarë ishte përfundimi i Dutertes.

Duterte ka patur një pazakontë, dhe rekord për një president, pavarësisht kritikave në lidhje me përgjigjen e tij ndaj pandemisë dhe rekordin e të drejtave të njeriut.

Gara për paraqitjen e kandidaturave për zgjedhjet e vitit të ardhshëm është hapur të premten dhe zgjat deri më 8 tetor. Kjo do të thotë se Duterte-Carpio ka ende kohë për të hyrë. Mbetet të shihet nëse ai do t’i përmbahet fjalës së tij apo po luan taktikisht si herën e shkuar.

Kandidatura të tjera për president që janë deklaruar janë: legjenda e boksit Manny Pacquiao, Kryetari i Manilës Francisco Domagoso – i njohur gjithashtu si Isko Moreno, senatori Panfilo Lacson dhe udhëheqësi i punës Leody de Guzman.

Read Previous

Një ngjarje e rëndë, burrë e grua bien nga lartësia

Read Next

Një histori për t’u treguar: Si presidenti italian Matarella ia behu në derën e një vajze, në kërkim të një apartamenti me qira