Prag fushate/ Rama premton rritje rrogash dhe pensionesh

Në një dalje nga kryeministrin pas mbledhjes së Këshillit të Ministrave, Edi Rama foli për rritja rrogash dhe pensionesh pak ditë para nisjes së fushatës elektorale.

Ai tha se do të rriten pagat e mjekëve dhe infermierëve në 7% këtë vit, ndërsa për pensionistët 5 mijë lekë të reja që do të marrin bashkë me pensionet herën e ardhshme.

Rama: Mund të shkojmë drejt rritjes së pagës mesatare në dy faza. Tani për një pjesë dhe më pas të shkallëzuar. Do të publikojmë një plan të plotë. Do rrisim pagat e mjekëve dhe infermierëve në 7% këtë vit.

Për kategoritë e tjera do të kemi një rritje gjatë këtij viti. Jemi sot në kushtet kur mund t’ju themi pensionistëve se zotimin për të shpërndarë drejt tyre paratë nga taksa për eksportuesit e energjisë. Për pensionistët ka 5 mijë lekë të reja që do të marrin bashkë me pensionet herën e ardhshme. 

Read Previous

Detaje të reja nga hetimi për sulmin ndaj Top Channel/ Person me rrezikshmëri shumë të lartë

Read Next

Shpopullimi i Shqipërisë/ 22 mijë emigrantë të rinj u regjistruan vetëm në Itali