Polonia gati dyfishon numrin e trupave në kufirin me Bjellorusinë

Polonia pothuajse ka dyfishuar numrin e ushtarëve të vendosur për të ruajtur kufirin e saj me Bjellorusinë në përgjigje të një rritje të numrit të azilkërkuesve që kalojnë në vend.
Të Shtunën, Blaszczak kishte stacionuar në zonë në më shumë se 3,000 ushtarë.
 
“Gati 6,000 ushtarë nga divizionet 16, 18 dhe 12 po shërbejnë në kufirin Poloni-Bjellorusi,” tha Blaszczak në Twitter të martën, citon Aljazeera.
 
“Ushtarët i japin mbështetje Rojes Kufitare duke mbrojtur kufirin e vendit dhe duke mos lejuar që ai të kalohet ilegalisht.”
 

Gjendje e jashtëzakonshme

Komisioni Evropian dhe Varshava thonë se kalimet nga Bjellorusia janë orkestruar nga Minsk si një formë lufte hibride e krijuar për të bërë presion ndaj Bashkimit Evropian për sanksionet e vendosura ndaj qeverisë së Presidentit Alexander Lukashenko. Bjellorusia e ka mohuar këtë.
 
Polonia ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në rajon dhe planifikon të ndërtojë një mur në kufi.
 
Parlamenti polak ka miratuar gjithashtu një legjislacion për të cilin avokatët e të drejtave të njeriut thonë se synon të legalizojë shtyrjen e refugjatëve përtej kufijve të tij në shkelje të ligjit ndërkombëtar.
 
Që nga e diela, kishte rreth 9,600 përpjekje të padokumentuara për të kaluar kufirin në tetor, tha Roja Kufitare Polake.
 
Të paktën shtatë azilkërkues kanë vdekur në rajon që nga gushti kur shpërtheu kriza kufitare. Javën e kaluar, policia polake zbuloi një trup që mendonin se ishte një 24-vjeçar sirian në zonë.
Njoftimi erdhi pasi Roja Kufitare Polake tha se kishte pasur 612 përpjekje për të kaluar kufirin të hënën.

 

Autoritetet gjermane bëjnë thirrje për veprim

Grupet e të drejtave të njeriut kanë kritikuar Poloninë dhe Bjellorusinë për trajtimin ndaj azilkërkuesve.
 
Ka pasur akuza të përsëritura për goditje të paligjshme nga forcat kufitare polake dhe një dështim nga autoritetet për të siguruar mbështetje mjekësore, si dhe ushqim dhe strehim të përshtatshëm.
 
Një numër në rritje i azilkërkuesve po mbërrijnë gjithashtu në Gjermani, e cila është fqinje me Poloninë.
 
Sipas mediave polake, autoritetet gjermane duan të rivendosin përkohësisht kontrollet kufitare me Poloninë për të ndaluar kalimet.
 
Zyrtarët në Brandenburg, shteti gjerman lindor që strehon shumicën e të sapoardhurve, po bëjnë thirrje për veprim më të ashpër kundër qeverisë së Lukashenkos.
kumtari.al

Read Previous

Në cilën anë është Xhelal Mziu?

Read Next

Kryeministri polak akuzon BE -në për shantazh pas përshkallëzimit të mosmarrëveshjeve mbi sundimin e ligjit