Pfizer zbulon pilulën Covid që redukton shtrimet në spital dhe vdekjet me 89%

FILE – This Feb. 5, 2021, file photo shows the Pfizer logo displayed at the company’s headquarters in New York. Pfizer says its experimental pill for COVID-19 cut rates of hospitalization and death by nearly 90% among patients with mild-to-moderate infections. The company announced Friday, Nov. 5, it will soon ask the U.S. Food and Drug Administration and international regulators to authorize its pill, which is taken twice a day for five days. (AP Photo/Mark Lennihan, File)

Pfizer Inc tha se pilula e saj Covid-19 uli shtrimet në spital dhe vdekjet në pacientët me rrezik të lartë me 89%, një rezultat që ka potencialin të ndryshojë mënyrën se si trajtohet sëmundja e shkaktuar nga koronavirusi dhe të ndryshojë rrjedhën e pandemisë. Aksionet u rritën me 11%, raporton Bloomberg.

Prodhuesi i barnave tha, në një deklaratë të Premten, se nuk po merrte më pacientë të rinj në një provë klinike të trajtimit “për shkak të efikasitetit dërrmues” dhe planifikoi t’i dorëzonte gjetjet autoriteteve rregullatore të SHBA për autorizim urgjent sa më shpejt të jetë e mundur.

Në provën e Pfizer me 1,219 të rritur të pavaksinuar, pesë ditë trajtim me ilaçin e tij uli në mënyrë dramatike shkallën e shtrimit në spital kur ai filloi brenda tre ditëve ose pesë ditëve nga fillimi i simptomave, tha kompania. Ilaçi, Paxlovid, lidhet me një enzimë të quajtur proteazë për të ndaluar riprodhimin e virusit. Disa barna për HIV funksionojnë në mënyrë të ngjashme.

Në përgjithësi, vetëm 0.8% e njerëzve që filluan trajtimin brenda tre ditëve pasi u sëmurën, përfunduan në spital dhe askush nuk vdiq, ndërsa 7% e njerëzve që morën një placebo u shtruan në spital ose vdiqën më vonë. Rezultate të ngjashme u gjetën kur ilaçi filloi brenda pesë ditëve nga fillimi i simptomave. Rezultati, i cili nuk është publikuar në një revistë mjekësore, ishte shumë i rëndësishëm statistikisht, tha Pfizer.

 

kumtari.al

Read Previous

Covid-19 përhapet në masë në shkolla. Rezultojnë pozitivë 14 mësues në shkollat e Fierit

Read Next

Eurodeputeti gjerman / Liberalizimi i vizave për Kosovën: Mund t’ju premtoj se jemi në anën tuaj