Përshkallëzohet situata në kufirin polak / Polonia i trëmbet një incidenti me të shtëna dhe viktima të nxitur nga Bjellorusia

Polonia ka paralajmëruar për një përshkallëzim të mundshëm “të armatosjes” në kufirin e saj me Bjellorusinë, nga frika se fqinji i saj mund të përpiqet të provokojë një incident me qindra emigrantë që kërkojnë të kalojnë në BE.

Sipas BBC, trupa shtesë janë vendosur pasi turmat e dëshpëruara u përpoqën të prisnin një gardh kufitar me tela me gjemba.

Polonia, Bashkimi Evropian dhe NATO thonë se Bjellorusia është duke orkestruar problemin, një pretendim i mohuar nga udhëheqësi i saj i diskutueshëm.

Polonia thotë se po mbyll një pikë të madhe kufitare në Kuznica.

Anëtarët e BE-së dhe NATO-s, Polonia, Lituania dhe Letonia kanë parë të gjithë një rritje të numrit të njerëzve që përpiqen të hyjnë ilegalisht në vendet e tyre nga Bjellorusia në muajt e fundit. Shumë prej tyre kanë ardhur nga Lindja e Mesme dhe Azia.

Temperaturat gjatë natës në kufi kanë rënë nën zero dhe disa emigrantë kanë vdekur tashmë javët e fundit. Aktivistët thonë se emigrantët – shumë prej tyre të rinj, por edhe gra dhe fëmijë – po përdoren si pengje në një lojë politike midis Bjellorusisë , të drejtuar nga udhëheqësi autoritar Alexander Lukashenko, dhe fqinjëve të saj.

Zëdhënësi i qeverisë polake Piotr Muller tha se deri në 4,000 emigrantë ishin mbledhur pranë kufirit lindor të Polonisë dhe u tha gazetarëve se në një moment ata prisnin “një përshkallëzim… i cili do të jetë i një natyre të armatosur”.

TV polak tha se shumë nga emigrantët që u mblodhën pranë Kuznicës ishin të shoqëruar nga individë të armatosur dhe me qen.

Kreu i departamentit të sigurisë kombëtare të Polonisë, Stanislaw Zaryn, tha se emigrantët ishin nën kontrollin e njësive të armatosura bjelloruse. “Bjellorusia dëshiron të shkaktojë një incident të madh, mundësisht me të shtëna dhe viktima,” tha më parë zëvendësministri i Jashtëm Piotr Wawrzyk.

Ministria e mbrojtjes e Bjellorusisë hodhi poshtë deklaratat polake si të pabaza dhe të pabazuara dhe akuzoi Varshavën për shkelje të marrëveshjeve duke lëvizur mijëra trupa në kufi.

BE-ja pretendon se lideri bjellorus po provokon fluksin në shenjë hakmarrjeje kundër sanksioneve të bllokut.

kumtari.al

Read Previous

Analizë nga DW / Pse nuk vjen fuqia punëtore e kualifikuar në Gjermani?

Read Next

“Fuqia është tek ne, jo tek liderët”: Aktivistët e rinj protestojnë për veprim ndaj ndryshimeve klimatike nga COP26