Përplasja për të drejtat e peshkimit: Franca shtyn sanksionet

Franca do të vonojë sanksionet kundër Britanisë së Madhe ndërsa bisedimet për të drejtat e peshkimit pas Brexit vazhdojnë, tha Emmanuel Macron.

Franca kishte kërcënuar se do të ndalonte anijet britanike të peshkimit që të shkarkonin ngarkesat në portet e saj nga mesnata për shkak të licencimit të anijeve franceze të peshkimit.

Por presidenti francez u tha gazetarëve se sanksionet do të shtyheshin ndërsa bisedimet mes zyrtarëve vazhdojnë, raporton BBC.

Mbretëria e Bashkuar tha se e mirëpret masën dhe do të vazhdojë diskutimet “intensive”.

Një zëdhënës i qeverisë shtoi se kjo do të përfshijë “konsiderimin e çdo prove të re” për të mbështetur kërkesat e mbetura të licencave franceze.

Ministri i Brexit Lord Frost do të takohet gjithashtu me ministrin francez të çështjeve evropiane Clement Beaune të enjten për të diskutuar një sërë çështjesh të Brexit.

kumtari.al

Read Previous

Ushtria bullgare dislokohet në kufi me Turqinë

Read Next

Maqedonia e Veriut: Zoran Zaev, njeriu që kërkoi gjithçka dhe nuk mori asgjë