Përplasen dy anije mallrash në Detin Baltik/ Dy të zhdukur

Dy persona janë zhdukur pasi dy anije mallrash u përplasën në kushte me mjegull në Detin Baltik, midis ishullit danez të Bornholm dhe qytetit jugor suedez të Ystad, raporton The Guardian.

Karin Hoej 55 metra, e regjistruar në Danimarkë, ishte përmbysur dhe u mbyt, tha Administrata Detare Suedeze (SMA). Ajo kishte dy persona në bord, tha Qendra e Operacioneve të Përbashkëta të Mbrojtjes së Danimarkës (JOC).

Anija tjetër, Scot Carrier, 90 metra, e regjistruar në Britani, ishte funksionale dhe ekuipazhi i saj ishte i sigurt. Një operacion shpëtimi pranë vendit, i cili ishte i mbushur me rrënoja, po vazhdonte më shumë se pesë orë pas incidentit. Zhytësit suedezë po qëndronin në tokë për të hetuar bykun, tha SMA.

©Kumtari.al

Read Previous

‘Orakulli” Gates vjen me parashikimin e radhës

Read Next

Një palestinez u vra nga forcat izraelite pas bastisjes në Bregun Perëndimor