Përdorimi i armëve kimike në luftën në Siri ngjall frikën e Ukrainës

Abdel Hameed Alyousef, 29 vjeç, mban foshnjat e tij binjake që u vranë gjatë një sulmi të dyshuar me armë kimike.

Skenat rrëqethëse nga Siria të viktimave që dridheshin dhe gulçonin për ajër pasi cilindrat e klorit u hodhën nga helikopterët në qytete dhe fshatra u transmetuan pa pushim gjatë rrjedhës së luftës civile në vend.

Tabutë ligjore dhe morale u thyen. Qindra u vranë, duke përfshirë shumë fëmijë, në dhjetëra sulme me gaz helmues për të cilat fajësohen gjerësisht forcat e presidentit Bashar Assad nën mbrojtjen e aleatit të tij kryesor, presidentit rus Vladimir Putin. Kjo sipas Associated Press.

Disa vite më vonë, shqetësimet po rriten se armë të tilla mund të përdoren në Ukrainë, ku forcat ruse kanë zhvilluar një luftë shkatërruese prej javësh.

Ndërsa konflikti zvarritet, zyrtarët perëndimorë dhe presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy kanë paralajmëruar se Putini mund të vendosë agjentë kimikë.

“Bota duhet të reagojë tani”, tha Zelenskyy.

Zyrtarët thonë se po hetojnë një pretendim të pakonfirmuar nga një regjiment ukrainas i ekstremit të djathtë se një substancë helmuese u hodh në qytetin e rrethuar të Mariupolit këtë javë. Pretendimi nuk mund të konfirmohej nga burime të pavarura dhe zyrtarët ukrainas thonë se mund të kenë qenë municione fosfori – të cilat shkaktojnë djegie të tmerrshme, por që nuk klasifikohen si armë kimike.

©kumtari.al

Read Previous

Atalanta nuk e fsheh gëzimin për rikthimin e tij , vendos Gjimshitin në krye për ndeshjen e sezonit

Read Next

Biden akuzon Putinin për gjenocid, por Franca nguron