Përdori gazetaren e Bild/ Ja si Dorian Duçka tentoi të bllokojë shkrimin

Gazeta më e madhe gjermane, BILD, publikoi sot një shkrim ku për herë të parë thuhej qartë se kryeministri Edi Rama përdori agjentin e diskredituar të FBI, Charles McGonigal dhe lidhjet e tij në agjencinë federale për të ndikuar te shpallja non-grata e Sali Berishës.

Shkrimi bëri shumë bujë dhe u përhap me shpejtësi në rrjetet sociale.

Por vetëm një orë pasi shkrimi ishte publikuar nga BILD dhe ishte kthyer ndër shkrimet më të klikuara edhe te kjo gazetë, ai u hoq nga faqja online.
Gazetarët që kishin përgatitur shkrimin thanë se shkrimi do kthehet të shtunën pasi ishte publikuar aksidentalisht përpara kohe.
Por SYRI ka mësuar se Dorian Duçka, këshilltari i Edi Ramës dhe personazhi kryesor i këtij shkrimi, ka tentuar që të bllokojë shkrimin në fjalë.

Burimet thanë se Duçka ka përdorur një redaktore të gazetës BILD për të fshirë shkrimin. Bëhet fjalë për redaktoren e politikës pranë kësaj gazete, Karina Mossbauer.

SYRI ka siguruar një foto të Duçkës me këtë gazetare. Ajo është parë disa herë në Tiranë në shoqërinë e Duçkës.

Burimet thanë se ajo është parë në restorant Padam së bashku me Duçkën, Taulant Ballën dhe një person që prezantohet si shef i zbulimit gjerman për Ballkanin.

Shkrimi pritet të dalë sërish të shtunën, ndërkohë që për ironi, në shkrim thuhet se Dorian Duçka është personi i kontaktit të aferave të Ramës me politikanë dhe gazetarë gjermanë./Syri.net

Read Previous

‘Rama dhe McGonigal përdorën FBI-në kundër Berishës’/ Gazetari i BILD: Nuk e kemi fshirë shkrimin

Read Next

Shqipëria po tkurret/ Më pak lindje në vend gjatë 2022, rënien më të madhe e mban qarku i Korçës me 28%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *