Partia në pushtet e Suedisë i bashkohet Finlandës për anëtarësim në NATO

Presidenti dhe qeveria e Finlandës njoftuan të dielën se vendi nordik synon të aplikojë për anëtarësim në NATO, duke i hapur rrugën aleancës ushtarake perëndimore prej 30 anëtarësh që të zgjerohet mes luftës së Rusisë në Ukrainë.

Presidenti Sauli Niinistö dhe kryeministrja Sanna Marin bënë njoftimin për ndryshimin historik të politikës nga neutraliteti tradicional i vendit në një konferencë të përbashkët shtypi.

Partia Social Demokratike e Suedisë në pushtet më vonë i dha dritën jeshile një oferte në NATO për vendin e saj, duke i hapur rrugën qeverisë për të aplikuar për anëtarësim së bashku me Finlandën.

Megjithatë, Turqia ka ngritur kundërshtime dhe ka kërcënuar të vërë veton ndaj ofertave.

“Sot, ne, presidenti dhe komiteti i politikës së jashtme të qeverisë, kemi vendosur së bashku që Finlanda … do të aplikojë për anëtarësim në NATO,” u tha presidenti finlandez Niinistö gazetarëve të mbledhur në Pallatin Presidencial në Helsinki.

Read Previous

Si u tentua të manipulohej rezultati i Eurovisionit nga 6 vende pjesëmarrëse

Read Next

Autobusi i Kombinatit përplaset me koshin e mbeturinave

Leave a Reply

Your email address will not be published.